Genel

Beşşar Esad: Batı çözüm değil savaş istiyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Batı ile diyaloga hazır olduklarını ancak baskıyı kabul etmeyeceklerini söyledi. Esad ayrıca, bazı devletlerin IŞİD’in bitmesini istemediğini savundu.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Rus medya kuruluşlarının sorularını yanıtladı.

Esad, Staffan de Mistura planı ile ilgili olarak, planı desteklediklerini ancak Halep’te uygulanmasının önünde bazı engellerin bulunduğunu söyledi. Halep’te planın muhatabının çok sayıda olduğunu belirten Esad, bunları silahlı terörist gruplar olduğunu ve hemen hepsinin Türkiye tarafından desteklendiğini kaydetti.

Esad, Mistura planının öz itibariyle gerçekçi olduğunu, ancak silahlı grupların bu planı reddettiklerini söyledi. Suriye lider, Türkiye’nin ve diğer ülkelerin desteği kesmesi halinde planın başarı kazanabileceğini de sözlerine ekledi.

Batı’nın partner değil, kukla istediğine dikkat çeken Beşşar Esad, Batı ülkelerinin elinde Suriye’ye ilişkin bir siyasi çözüm planı olduğundan da kuşku duyduğunu söyledi. Batı’nın siyasi çözüm değil savaş istediğini belirten Esad, “Dünyanın her yerinde devletleri değiştirmek istiyorlar” dedi.

Esad, ABD ile el altından görüşmeler yapıldığı iddialarını da reddetti. Üçüncü taraflar eliyle kendilerine bazı teklifler geldiğini ancak bunları ciddiye almadıklarını belirten Esad, ABD ile diyalog için Beyaz Saray’ın politikasında gerçek değişiklikler olması gerektiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı