Genel

Beşşar Esad: Cenevre 2’de her türlü karar Suriye halkına sunulmalı

Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad, Cenevre 2 Konferansı’yla ilgili yaptığı açıklamada, Cenevre 2 Konferansı’nda alınacak her türlü kararın Suriye halkının onayından geçmesi gerektiğini söyledi.

Suriye resmi SANA haber ajansına göre, Beşar Esad, Cenevre 2 Konferansı’na gidecek Suriye heyetini kabulünde, konferansta alınacak her türlü kararın Suriye halkının onayından geçmesi gerektiğini aksi halde kabul edilmeyeceğini bildirdi.

Bu arada Suriye cumhurbaşkanı AFP ile mülakatında ise Suriye’nin Cenevre 2 Konferansı’ndan beklentisinin; özellikle terörü destekleyen Türkiye, Suudi Arabistan ve diğer devletler olmak üzere bu desteklerini kesmelerine zorlanmaları ve terörle mücadelede açık ve net bir sonuçlar üretmesi olduğunu belirtti.

Esad, Suriye’ye yönelik savaşın iki aşamalı olduğuna dikkat çekti. İlk aşamanın başlangıçta Suriye devletini birkaç hafta ya da birkaç ay önce düşürmek için planlandığına işaret eden Esad; Suriye halkının bu aşamada zafer elde ettiğini söylemenin mümkün olduğunu belirtti.

Esad ikinci aşamanın ise günümüzde karşı karşıya olduğunuz terörle mücadele olduğunu ifade ederken, bunun henüz sona ermediğini, sona ermeden de zaferden söz etmenin mümkün olmadığını söyledi. Bunun için terörün bertaraf edilmesi gerektiğini belirten Suriye cumhurbaşkanı, bu bağlamda da önemli ilerlemelerin kaydedildiğini ifade etti. Esad terörle mücadelede önemli başarılar ve ilerlemelerin kaydedilmesine rağmen zaferin yakın olduğunu söylemenin zor olduğunu, bu gibi çatışmaların da uzun bir zamana ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Suriye’nin maruz kaldığı savaşın Batılı ve daha başka kimi tarafların yansıttıkları gibi ‘devrim’ ya da demokrasi veya benzeri bir dava olmadığına işaret eden Esad; tüm bu yalanların günümüzde tüm netliği ile ortaya çıktığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu