Genel

Beşşar Esad: Halkı Katleden Teröristlerle olan savaş devam edecek katil terörislerle ebediyyen müzakereler yapılmayacak

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 7 Mayıs’taki seçimlerden sonra yenilenen parlamentoda yaptığı konuşmada, Hule katliamında Suriye rejiminin rolü olmadığını söyledi. Suriye lideri, asker olsun sivil olsun, “şehitlerin kanlarının boş yere dökülmediğini” belirtti.

Halk Meclisinin denetleme ve yasamada üstüne düşen misyonu en uygun şekilde yerine getirmesi için gelişmelere ilişkin net bir vizyona sahip olmasını gerektirdiğine dikkat çeken el-Esad; bu vizyonun yapıcı diyalog ve vatandaşlarla sıkı bir iletişim içinde olma faktörlerinden oluştuğunu söyledi. El-Esad; Meclisin denetleme misyonuna odaklanmasının, yürütme otoritesiyle ortaklığı gerektirdiğini ekledi.

Uzun süreden sonra ilk kez, parlamento açılışında bir konuşma gerçekleştiren Esad, isyan başladığından beri geçen 15 ay içinde şiddet sarmalına giren ülkede sivil olsun asker olsun tüm “şehitleri” andığını belirtti, şehitlerin kanlarının “boş yere dökülmediğini” ifade etti.

Devlet televizyonundan naklen yayınlanan konuşmasında, Hule katliamını “korkunç bir suç” ve bunu yapanları da “canavar” olarak nitelendiren Esad, olayda Suriye yönetiminin rolü olmadığını belirtti.

Suriye’nin bir “yok etme planı” ile karşı karşıya olduğunu, ellerinden gelen bütün siyasi çözümleri denediklerini söyleyen Esad, “dışarıdan yönetilen gerçek bir savaşla karşı karşıyayız” dedi.

Ülkede gelinen son durumu, “Biz reformları yapıyoruz ama terör giderek tırmanıyor” sözleriyle açıklayan Suriye lideri, terörün ayrım yapmaksızın herkesi vurduğunu belirtti ve dış kaynaklı olmadığı müddetçe muhalefetle görüşmelere açık olduklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı el- Esad; reformlar aracılığı ile Suriye’ye yönelik yürütülen saldırının büyük bir bölümüne karşı koymakla birlikte uluslararası ve bölgesel açgözlülük önünde sağlam bir duvar örmenin mümkün olduğuna vurgu yaptı.

Suriye halkının oldukça zor ulusal sınavların üstesinden gelmede gayet üstün bir performans sergilediğine dikkat çeken el-Esad; devletin bu halkın ideallerini gerçekleştirme düzeyine gelmesinin gerektiğini ifade ederek bunun halkın hakkı olduğunu ifade etti.

El-Esad; Halk Meclisi seçimlerinin planlandığı zamanda olmasının; Suriye’nin evlatlarının kanları içinde batmasını, asırlarca gerilmesini ve kendi kendine kapanmasını temenni eden düşmanlarına büyük bir tokat indirdiğini söyledi.

Suriye’de krizin başlamasına bir yıldan fazla bir zamanın geçmesiyle durumların daha çok netlik kazandığını ve bir çok maskenin düştüğünü belirten el-Esad; krizdeki uluslararası rolün zaten on yıllardan beri bilindiğini söyledi. El-Esad; sömürü ve işgalin ise zaten her zaman bulunduğunu fakat bu bağlamdaki yöntem ve yüzlerin değişik olduğuna işaret ederek; bölgesel misyonun ise kendi kendini deşifre ettiğini belirtti.

Akıtılan tüm pak kanların ardından daha fazla bilgelik ve mantığa mantık ve hikmete ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken el-Esad; ayrıca krizin başından beri komplonun şifrelerini çözmeyi başaran halktan ders almanın gereğini vurguladı.

El-Esad; siyasi sürecin ilerlediğini fakat aynı zamanda terör şiddetinin de tırmandığını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı