GenelSuriye Dostları

Beşşar Esad, İranlı yetkili Ali Şemhani’yi beraberindekilerle kabul etti

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün İran İslami Cumhuriyet Ulusal Güvenlik Üst Konseyi Başkanı Ali Şemhani’yi beraberindekilerle kabul etti

İki kardeş ülke arasındaki yakın ilişkinin ele alındığı toplantıda, yakın ve uzak bütün ülkeleri tehdit eden tekfirci terörün yayılması başta olmak üzere bölgenin maruz kaldığı koşullarda iki halkın ve bütün bölge halklarının çıkarlarını savunmanın dayanağını oluşturan stratejik işbirliği geliştirme yolları masaya yatırıldı.

Terörle mücadelenin uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştirilmesine vurgu yapıldığı toplantıda terörle mücadelenin başarısı için bütün uluslararası toplumun çabalarının birleştirilmesi ve bu tehlikeye karşı savaşan bölge devletleriyle işbirliği yapılması gerektiği belirtilirken bölge halklarına hizmet etmeyen gizli ajandalar uğruna, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere batının izlemeye devam ettiği çifte standartlı politikalardan uzak durulması gerektiği kaydedildi.

Başkan Esad teröristlerin yaydığı ve bazı bölgesel ülkelerin beslediği tekfirci düşünceyle mücadelenin girdikleri her bölgeye ölüm ve yıkım saçan, halkların tarihsel ve uygarlık mirasını imha eden teröristlerle savaştan daha az önem taşımadığını kaydetti.

İran’ın Suriye’yi destekleyen, teröre karşı savaşta halkının direncini güçlendiren duruşunu yineleyen Şemhani Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve toprak selametini tehdit eden veya uluslararası hukuk ve kanunların koruması altına aldığı ulusal egemenliğini ihlal eden her hangi bir davranışa karşı olduklarını kaydetti.

Öte yandan Başbakan Vail el Halaki Şemhani’yle Suriye halkının maruz kaldığı zalim ekonomik yaptırımların etkisini hafifletmek üzere ekonomik alanda işbirliğini konuştu.

Halaki, her türden İranlı ürünlerin Suriye pazarlarına girmesini kolaylaştıran İran kredi hattının aktifleştirilmesinin önemine dikkat çekip İranlı şirketleri Suriye’de yatırım yapmaya ve kalkındırma projeleri kurmaya davet etti.

Şemhani ise İran hükümetinin Suriye halkının direnme gücünü pekiştirmeye özen gösterdiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı