Suriye Dostları

Beşşar Esad: Korona krizi Batılı rejimlerin başarısızlıklarını ve ahlaksızlıklarını ortaya çıkardı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad bugün İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kabulde Cumhurbaşkanı Esad, İran’a korona virüsü sebebiyle ölenlerden dolayı İran ve halkına taziyelerini dile getirerek, bu salgının Batı’daki bazı ülkelerin, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nin, bu olağanüstü insani koşullara rağmen ülkelere yaptırım uygulama yaklaşımıyla devam eden bir siyasi yatırım alanına dönüştürmelerinden duyduğu esefi ifade etti.

Cumhurbaşkanı Esad, korona krizinin önce Batılı rejimlerin başarısızlığını, sonra da ahlaksızlıklarını ortaya çıkardığını, çünkü bu salgının, bu rejimlerin kendi vatandaşlarına hizmet etmek için değil belirli bir çıkar sınıfına hizmet etmek için var olduğunu gösterdiğini belirtirken Zarif, Amerikan yönetiminin Suriye ve İran’a yönelik ablukasını bugüne kadar kaldırmayı reddetmesinin dünya önünde insanlık dışı yüzünü gösterdiğini belirtti.

Kabulde, ister gerçek askeri üsler olsun, ister ülkeyi doğrudan işgal etmesi, ister fiili olarak askeri üsten başka bir şey olmayan gözlem noktası olarak adlandırılanların sayısını artırması olsun, Türkiye’nin Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliği ve bölgesi üzerinde süregelen saldırganlığı gölgesinde, Anayasa Komitesi, Astana süreci ve Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler de dahil olmak üzere siyasi süreçteki son gelişmeler ele alınırken Cumhurbaşkanı Esad, Türkiye’nin yerdeki somut eylemlerinin, Suriye’de egemenlik ve toprak bütünlüğünün tanınmasını sağlayan Astana’da veya Soçi’de imzalanan anlaşmalara bağlı kalmadan Türkiye’nin niyetlerinin gerçeğini ortaya çıkardığını belirtti.

Kendi yönünden Zarif, Batının Suriye’de “kimyasal silahlar” konusunu yeniden istsimar etme girişimlerini kınayarak, bu bahanenin son dönemde bu konudaki tüm belirsizliklere ve boşluklara rağmen dünyanın yaşadığı bu koşullarda yeniden kullanılmasının utanç verici bir davranış olduğunu dile getirdi.

Kabulde ayrıca, aralarında iki ülke arasındaki yatırımları her iki kardeş halkın çıkarlarına hizmet edecek şekilde teşvik etmek olan ekonomik ilişkilerin bulunduğu ikili ilişkiler geliştirme yolları da ele alındı.

Görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velit Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Medya Müsteşarı Dr. Büseyna Şaban ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Dr. Faysal Mikdat Katıldı.

Aynı çerçevesde Muallim, Zarif ve beraberindeki heyetle iki kardeş ülke arasındaki tarihi kardeşlik ilişkileri ve pekiştirme yolları, başta her iki halkın muhtelif alanlarda karşılaştığı ortak meydan okumaları gölgesinde başta olmak üzere muhtelif alanlarda varılan örnek stratejik düzeyi üzerine inşa etmenin önemine ek olarak, korona salgınının yayılması riskleri ve yansımalarıyla yüzleşme yeteneğini geliştirmek, önleme, tanı ve tedavi için gerekli ihtiyaç ve gereksinimleri sağlamak için her iki ülkedeki ilgili makamlar arasında sürekli koordinasyon, bilgi ve deneyim alışverişinin önemi vurgulandı.

Her iki taraf ayrıca, bölgesel ve uluslararası sahalardaki durumlarla gelişmleri ele alındı. Ele alınan tüm konularda görüş birliği hakimdi.

Görüşmeye Dr. Faysal Mikdat, Asya Departmanı direktörü Eymen Raad, Ayman Raad, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı özel ofis müdürü Muhammed el Umrani ile İran’ın Şam büyükelçisi katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu