Genel

Beşşar Esad: Kuzey Suriye’ye saldıran güçler mütecavizdirler

Suriye cumhurbaşkanı ülkenin kuzeyine saldıranların mütecaviz olduklarını, bir an önce Suriye’den çekilmeleri gerektiğini vurguladı.

Suriye resmi Haber Ajansı SANA’nın bildirdiğine göre cumhurbaşkanı Beşar Esad dün Rusya’nın Suriye özel temsilcisi Alexander Lavrentiev  ve Rusya dışişleri bakanı Batı Asya işler yardımcısı Sergey Vershinin ile Şam’da yapılan görüşmede, “mevcut durumda Türkiye’nin tecavüzünün durdurulması ve Suriye’de illegal şekilde bulunan Amerika, Türkiye ve diğer güçlerin bölgeyi terk etmeleri gerektiğini” söyledi.
Esad, yabancı güçlerin, uluslararası bildirgeler ve uluslararası hukuk çerçevesinde işgalci sayıldıklarını ve Suriye halkının mevcut tüm araçlarla onlara karşı direnme hakları olduğunu söyledi. 
Yapılan görüşmede Alexander Lavrentiev ve Vershinin de Suriye toprak bütünlüğü ve milli hakimiyetini vurgulayarak, Moskova’nın bu hakimiyeti ihlal eden her türlü girişime karşı olduğunu duyurdu.
Rus heyet ayrıca Suriye’de geri kalan tüm terörizm odaklarının yok edilmesi ve başta sınır bölgeleri olarak tüm toprakların geri alınması gerektiğini söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı