Genel

Beşşar Esad: Özellikle Halep’teki terörist gruplar direk Türkiye tarafından desteklenmektedir

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad Rus TASS Haber Ajansı, Rossiya Segodnya Haber Ajansı, Sputnik Haber Ajansı, Zvezda Televizyonu, Rossiya 24 Televizyonu, RT Televizyonu, Sputnik Radyosu ve Rossiyskaya Gazetesine verdiği röportajda Suriye, bölge ve uluslararası gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Esad, Nisan ayının başlarında Moskova’da Suriyeliler arasında istişare oturumlarına ilişkin bir soruya verdiği cevapta, görüşmeler ve Rusya’nın bu yöndeki girişimlerine bütün olarak olumlu baktığını söylerken, bu çabaları önemli ve gerekli olarak nitelendirdi.
Beşşar Esad Batılı kimi devletlerin bazen terörle mücadele bazen de sözde özgürlük için ayaklanan halklara destek yada Batılı medyadan gelen daha başka yalanlarla Suriye’de ve tüm bölgede askeri bir savaşa sürüklemeye çalıştığına dikkat çekti.

Suriyeliler arasında diyalogun önemli ve gerekli olduğuna vurgu yapan el Esad; sonuç itibariyle tüm sorunların diyalog ve siyasi yollarla çözülmesinin Suriye’nin temel ilkelerinden biri olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Suriye’nin içişlerine müdahale ettiğini ve özellikle Halep’te mevcut tüm silahlı gruplar yada terör örgütlerin bizzat Türkiye devleti tarafından direk desteklendiklerine vurgu yapan Esad; bunun için Türkiye ve teröristleri destekleyen daha başka devletlerin müdahalelerini durdurmaları gerektiğinin altını çizdi.

Siyasi çözüm ve terörle mücadeleye ilaveten bir süreç olan ulusal uzlaşma süreci çabalarının sürdürüldüğüne dikkat çeken Suriye cumhurbaşkanı Esad; bu süreçte tehcir edilen vatandaşların evlerine dönmelerini, silahlıların sivil yerleşim alanlarından çıkmaları ya da silahlarını bırakmalarını içerdiğini belirtti.

Sözlerine devam eden Esad, devletin bu amaçla normal yaşamlarına dönmeleri için tutukluları serbest bıraktığını ve silahlarıyla teslim olanları serbest bıraktığını ifade ederken, bunun ulusal uzlaşma sürecindeki önemine ışık tuttu.

Bu çabalar ve icraatlar sonucunda birçok bölgede gayet güzel sonuçlar sağlandığına ve bu bölgelerde vatandaşların evlerine dönüp güvenliğinin sağlandığını belirten el Esad; umulan siyasi çözümde ilerleme sağlanıncaya dek bu icraatların devam edeceğini söyledi.
Esad; Suriye halkının iddia edildiği gibi dağılmadığını, her zamandan daha çok ulusal uzlaşmaya yatkın olup terör ve şiddete son verilmesini istediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı el Esad Suriye’de yaşananların yine iddia edildiği yada yansıtılmaya çalışıldığı gibi etnik, dini yada halk savaşı olmadığının bir kez daha altını çizdi. Bu durumda çatışan etnik yada mezhepsel toplumlar arasında sınırların olduğuna dikkat çeken el Esad; oysa ki Suriye’de bunun mevcut olmadığını, muhtelif bölgelerde muhtelif kesimlerden ve bileşenlerden vatandaşların birlikte yaşadıklarını ve birbirlerine destek olduklarının altını çizdi.

Tehcir olanların büyük çoğunluğunun teröristlerin bulundukları bölgelerden ve terör eylemlerinden kaçtıklarına dikkat çeken el Esad; bunların genelinin devletin kontrolü altındaki güvenli bölgelere kaçtıklarına vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu