Genel

Beşşar Esad, Suriye Halk Meclisi’nin gönderdiği 3 kanunu onayladı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad dün, terörle mücadeleye has 2012/19 sayılı kanunu onayladı.

Kanun terör eylemi, terör örgütü ve terörü finanse etmenin tanımlamasını yapmasının yanında terör eyleminde bulunma yada terör eylemine provoke veya teşvik etme cezalarını öngörüyor.

El-Esad aynı zamanda; terör eyleminde bulunan yada terör eylemini veya eylemi düzenleyen teröristlere her hangi bir şekilde yardım, destek, provokasyon yada teşvik yaptığı kesin olarak yargıda tespit edilen devlet memurlarının görev kademeleri ne olursa olsun görevlerinde alınmalarını öngören 2012/20 sayılı kanunu onayladı.

Kanun, bu gibi suçlarda bulunanların derhal maaşlarının kesilmesini ve emeklilik yada benzeri hiç bir haktan faydalanmamalarını öngörüyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı el-Esad; fidye alma amacıyla şiddet yada kandırma yöntemleri kullanarak adam kaçıranların para cezalarına ilaveten 10 ila 20 yıl arasında ağırlaştırılmış hapis cezasına çarpıtılmalarını öngören 2012/21 sayılı kanunu onayladı.

Kanun kaçırılan insanın henüz 18 yaşını tamamlamamış olması halinde failin en ağır cezaya çarpıtılmasını öngörüyor.

Bu arada el-Esad’ın onayladığı 3 kanun, Halk Meclisinin 28-06-2012 tarihinde düzenlediği oturumda milletvekilleri tarafından tartışılarak onaylanmış, yürürlükteki yasalar doğrultusunda cumhurbaşkanının onayına sevk edilmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı