GenelSuriye Dostları

Beşşar Esad, Suriye halkının meşru cumhurbaşkanı olduğundan destekleniyor

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in uluslar arası işler danışmanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a verdiği desteğin, Suriye halkının geleceği belirleme konusunda hakkını görmezden gelmek manasına gelmemesi gerektiğini söyledi.

Velayeti, el’Meyadin televizyon kanalıyla yaptığı röportajda, İran’ın Suriye konusundaki siyasetlerinin temelinde Siyonist İsrail karşısında direniş cephesinin yıkılmaması olduğunu söyledi.

Velayeti, Beşşar Esad’ı İran’ın kırmızı çizgisi olarak nitelerken, Tahran’ın sonuna kadar Beşşar Esad’a desteğini sürdüreceğini fakat bunun Suriye halkının geleceğini belirleme hakkının göz ardı edilmesi manasına gelmeyeceğini söyledi.

Esad’ın Suriye halkının meşru cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatan Velayeti, Esad’ın halkın oyuyla işbaşına geldiğini ve halkının taleplerini de dikkate aldığını söyledi.

Ali Ekber Velayeti, İran ve HAMAS arasında Suriye konusunda ihtilaf olduğuna dair bir soruya da, her iki tarafın bazı konularda farklı düşünebileceğini belirterek, bunun tabii olduğunu ama bu durumun İran’ın HAMAS ve İslami Cihad hareketine ırkçı İsrail karşısında desteğini etkilemeyeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı