Genel

Beşşar Esad Suriye’ye dayatılan yaptırımlar gölgesinde sanayinin durumunu değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bugün sabah saatlerinde Şam ve Çevre Kenti Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelerek, özellikle Suriye’ye dayatılan yaptırımlar gölgesinde olmak üzere mevcut süreç içinde sanayi sektörünün durumunu masaya yatırdı.

Görüşmede Şam ve Çevre Kenti Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri Suriye’ye uygulanan yaptırımların; ülkenin istikrarını sarsma çabalarının yanında Suriye’nin içişlerine yapılan her türlü dış müdahaleye karşı tutumlarından caydıramayacağının altını çizdiler.

Sanayi sektörünün bu yaptırımlara adapte olma performansına sahip olduğuna vurgu yapan yönetim kurulu üyeleri; bu yaptırımların ithal ürünlere dayanma yerine yerel ürünleri geliştirme aracılığı ile ulusal endüstriyi kalkındırmaya teşvik ve neden olabileceğini belirttiler.

Kendi tarafından Cumhurbaşkanı el-Esad; ülkenin tanık olduğu koşullar içinde ulusal ekonominin desteklenmesine ilaveten işyerleri ve kurumlarında çalışan işçilerin haklarını korumayı sürdürmede sanayicilerin oynadıkları role dikkat çekti.

El-Esad; mevcut durumlarla entegreli olmasının yanında bakan yada idarenin değişmesiyle değişmeyecek etkin ve başarılı bir ekonomi stratejisinin belirlenmesinde endüstriyel kurullar ile devletin ilgili kurumları arasında koordinasyon ve ortaklığın önemine vurgu yaptı.

Endüstri sektörünün farklı alanlarda geliştirilmesi amacıyla bir dizi konunun tartışıldığı görüşmede fabrikaların çalışma sürekliliğini garantilemek için enerji kaynaklarının temin edilmesi, sanayi müdürlüklerinin rollerini etkinleştirme, sanayi bölgelerinin kurulması önündeki engellerin kaldırılması, Şam ve kırsalında küçük ölçekli sanayicilere has alanların kurulması gibi konuların önemi ele alınarak bu bağlamlarda düşünce ve öneriler ele konuşuldu.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı el-Esad; küçük ve orta boyutlu işletmelerin kalkındırılması için ilgili idari kurumlar ile yönetim kurulu üyelerinin derhal bir araya gelmeleri ve tüm bu düşünce-önerilerin tartışılması için yönlendirmelerde bulundu.

Görüşmenin bitiminde Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri; sanayiciler üzerindeki baskılarına hafifletilmesi, vatan ve vatandaşlara hizmette teşvik edilmeleri yönündeki özen ve çabalarından dolayı el-Esad’a teşekkürlerini ifade ettiler. Üyeler; sanayiciler ve kurumlarının bir kısım vergilerden muaf tutulmalarına ilaveten vergi ödemelerinde kolaylıkların sağlanmasına ilişkin çıkarılan kararnamelerin önemine dikkat çektiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı