Genel

Beşşar Esad’dan Hindistan Başbakanına mektup

Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın danışmanı Büseyna Şaban bugün Yeni Delhi’de Hindistan Dışişleri Bakanı Selman Hurşid ile görüşmesinde; Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’tan Hindistan Başbakanı Manmohan Singh’e bir mektup teslim etti.

Görüşmede Hindistan Dışişleri Bakanı Hurşid; ülkesinin, Suriye yada dünyanın herhangi bir ülkesinin içişlerine her türlü yabancı müdahaleyi reddettiğini belirtirken, başka bir ülkenin içişlerine müdahalenin kabul edilemez olduğunu ve böyle bir müdahalenin başarılı olamayacağını kaydetti.

Suriye’deki krize çözümün bizzat Suriyelilerin eliyle olması ve silahlı şiddete son verilmesi önemini belirten Hurşid; Suriye hükümetinin barışçıl çözüm amaçlı olarak yürüttüğü çabaların desteklenmesi gereğinin altını çizdi. Hurşid; Suriye’de şiddetin artması ve masum kurbanların artmasından ülkesinin endişelerini ifade etti.

Hurşid; Hindistan’ın Suriye’de siyasi çözümü, BM eski temsilcisi Kofi Annan’ın planı ve Cenevre Deklarasyonunu desteklediğini kaydederken, uluslararası platformlarda bu çabaları destekleyen tutumlarını değiştirmeyeceğini söyledi.

Suriye’deki durumların belirli bir coğrafyada sınırlı kalmayacağını vurgulayan Hurşid; verilerinin tüm bölge ülkelerini ve Suriye’nin komşularını etkileyeceğine dikkat çekti.

Kendi tarafından Şaban; Suriye ve halkından yana tutumlarına ilaveten siyasi çözümü desteklemesi ve dış müdahaleye karşı olması nedeniyle Hindistan’a şükranlarını takdim etti.

Hindistan’ın uluslararası kararlar-kanunlar ve bağımsız ülkelerin egemenliklerine saygı gösterme ilkelerine dayalı tutumlarıyla uluslararası platformlarda öncü bir rol oynadığına işaret eden Şaban; bu tutumun BRICS Grubuna bir kararın takdim edilmesiyle taçlandırılması çağrısında bulundu.

Şaban; Suriye’nin maruz kaldığı hırçın medya savaşına da dikkat çekerken, bazı devletlerin askeri müdahale için bir mazeret arayışında olduklarına dikkat çekti.

Ardından Şaban; Hindistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ile bir araya gelerek Suriye’nin gündemi ve krizden çıkış için harcanan çabaları masaya yatırdı.

Bu arada Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Şaban’ın Hindistan ziyareti BRICS Gruu devletlerine ziyaret turu çerçevesinde gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu