Suriye Dostları

Beyrut’a huzur ve güven geri döndü

Haber kaynakları, son zamanlarda halk gösterilerine sahne olan Beyrut’ta nisbi huzur ve güvenliğin geri döndüğünü bildirdiler.

El’Menar tv kanalına göre, Beyrut’ta son zamanlarda gösterilerin yoğun olduğu meydanların dün nisbeten sakin olduğu ve güvenliğin görüldüğü bildirildi.

Lübnan Hizbullah hareketi yürütme konseyi üyesi Şeyh Nebil Kavuk, dün Lübnan’ın güneyinde bir şehirde yaptığı açıklamada, fesat çevrelere bağlı bazı partilerin ve kişilerin, göstericiler içinde yer aldıklarını ve bu durumun Lübnan gösterilerinde en kötü sahne olduğunu ve halkı kışkırttıklarını ve böylece kendi çıkarlarını korumak istediklerini söyledi.

Şeyh Nebil Kavuk, Amerika’nın hükümete dayatmalarını asla kabul etmeyeceklerini belirterek, ‘bunun da Amerika karşısında yeni bir kazanım olacağını’ söyledi.

Bu arada Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a destek için “sadakat ve destek” mitingi düzenlendi.

Hristiyan Özgür Yurtseverler Hareketinin çağrısı üzerine çok sayıda Lübnanlı, Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde toplandı. Ulusal marş ile başlayan miting, Cumhurbaşkanı Danışmanı Pierre Raffoul’un konuşmasıyla devam etti. Danışman Raffoul, mitingi “vefa günü” şeklinde nitelendirerek katılım gösterenlere teşekkürlerini iletti.

Öte yandan, başkent Beyrut’taki muhalif aktivistler, bağımsız bir hükümet kurulması talebiyle düzenlenecek gösteriler için toplanmaya başladı.

Lübnan’da 17 Ekim’de ekonomik sorunlar ve yeni vergiler nedeniyle başlayan protestolar, teknokratlardan oluşan bağımsız küçültülmüş yeni bir hükümet kurulması talebiyle devam ediyor.

Başbakan Saad el-Hariri hükümeti, 21 Ekim’de ülkedeki ekonomik krizi hafifletmek amacıyla bazı kararlar almış ancak bu kararlar protestoları durdurmaya yetmemişti.

Gösterilerin devam etmesi üzerine Hariri 29 Ekim’de “Lübnanlıların yüce çıkarlarını savunacak yeni bir hükümetin kurulmasına kanaat getirdiğini” belirterek Cumhurbaşkanı Avn’a istifasını sunmuştu.

Avn ise istifasını sunan Hariri’den yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürmesini istemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı