GenelSuriye Düşmanları

Beyrut’ta yakalanan Suudi prensin uyuşturucuları ile IŞİD’in kullandığı uyuşturucular aynı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta önceki gün yaşanan olayda gözaltına alınan Suudi Prensi Abdül Muhsin Bin Welid Bin Abdülaziz ile ona yardım eden dört Suudi Arabistan vatandaşının sorgusu halen devam ediyor.

1986 doğumlu olan Suudi Prensin jetinde yapılan aramalarda 40 bavula saklanmış iki ton uyuşturucunun, IŞİD tarafından kullanılan uyarıcı madde ile aynı olduğu iddia edildi. Bu durum, ‘IŞİD’in uyuşturucu tedarikçi Suudi Prens mi?’ sorusunu beraberinde getirdi.

Bu uyarıcının savaş sırasında tetikte kalabilmeleri için IŞİD militanları tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Özellikle Reuters ve Time’ın yaptığı haberlerle geçtiğimiz yıllarda bu tür uyuşturucu ile IŞİD bağlantısı gün yüzüne çıkmıştı. Bu uyuşturucu maddenin aynı zamanda savaş ekonomisi için kullanıldığı ve Suriye’nin hapların ticaretinin yapıldığı merkez haline geldiği iddialar arasında yer alıyordu.

70’li yıllarda ilaç olarak üretilen bu uyarıcı madde 80’lerde bağımlılık yaptığı gerekçesiyle pek çok ülkede yasaklandı ve uyuşturucu olarak sınıflandırıldı.

Prensin uçağında bulunan hapların, şimdiye kadar Beyrut’taki Havalimanı’nda ele geçirilen en yüksek miktarda uyuşturucu olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu