Genel

Bir çok Avrupalı diplomat Şam yolunu tutmaya başladı

Avrupalı Diplomatlar, Avrupalı bazı istihbarat cihaz yetkilileri ve büyükelçilerinin Suriye ile iletişimi canlandırmak için “Şam Yolu”nu tutmaya başladıklarını ortaya çıkararak, gelecek yılın başlarının çok sayıda diplomatın Şam yolunu yeniden yürüyeceğine tanık olacağına dikkat çektiler.

Hatırlanacağı üzere Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı yardımcısı Faysal Mikdat Perşembe günü CNN şebekesiyle röportajında, Suriye’nin ülkelerle diplomatik iletişim ve ilişkilerini uyguladığını ve Suriye’de 43 diplomatik heyetin bulunduğunu, Suriye’nin de bazılarının azledilmiş olarak nitelediği gibi olmadığını belirtmiş, Suriye’de büyükelçiliklerin açılması için iletişimlerin bulunduğuna işaret etmişti.

AFP ajansı, 2012 Aralık ayından beri Beyrut’u merkez edinen Şam’da mutemede bir Avrupalı Büyükelçinin sözlerinden naklen, geçen Mayıs ayından itibaren aşamalı bir şekilde geri dönmeye başladıklarını.. Başlangıçta gizli bir şekilde bir, iki daha sonra üç, şimdi de ayda bir vaya iki kere Şam’a gittiklerini söyledi.

Ajans, adının açıklanmasını istemeyen başka bir Avrupalı diplomat, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerden Şam’daki Büyükelçilikleri kapatma talebinde bulunmadığını ancak Büyükelçiliklerin kapılarını ferdi inisiyatif olarak kapattıklarını belirterek, 2014 yılının ilk aylarında bir çok arkadaşının Şam yolunu tutacağı kanısında olduğunu ifade etti.

Diplomat, Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi İva Filipi’nin Şam’ı kesinlikle terk etmediğini Avusturya, Romanya, İspanya, İsveç, Danimarka ve AB heyet maslahatgüzarının Suriye’nin başkenti Şam’da muntazam bir şekilde bulunduklarını bazılarının da iki gün önce Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat’la yapılan görüşmeye katıldıklarına dikkat çekti.

Başka bir Avrupalı Diplomat da, Suriye’de silahlı terör grupları saflarında savaşmak için Avrupa’dan gelen 1000 den fazla teröristin bulunduğunu itiraf ederek, bu durumun Avrupalı ülkeleri ciddi bir şekilde endişelendirdiğini bu yüzden de bu ülkelerin Suriye otoriteleriyle işbirliğini devam ettirmek istediklerini söyledi.

Avrupalı Diplomat, AFP ajansına göre, Fransa ve İngiltere’nin Suriye ile “eski ilişkilerini” sürdürmek amacıyla yetkililer gönderdiğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu