GenelSuriye Düşmanları

Bir kısım ülkeler Bali deklarasyonuna uymayarak teröre destek veriyor

Suriye Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde düzenlenen Bağlantısız Ülkeler Hareketi 17. Bakanlar toplantısına sunduğu bildirisinde, evlatlarını koruma, teröristlerin silahlarını yok etme ve yaşanan krize siyasi çözüm bulma yolunda ilerlediğini bildirdi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Uluslar arası Örgüt ve Konferanslar Departman Müdürü Büyükelçi Temmam Süleyman, hareketin kuruluşunun üzerinden yarım asır geçmesi ardından bugün meydan okumalara karşı koyma gücünden duyulan şüphelere karşı hareketin ilkelerini ve vizyonunu derinleştirmesi gerektiğini belirtti.

Suriye’nin bildirisini okuyan Süleyman, 11 Eylül olaylarının ardından dünyada pek çok gelişme yaşandığını, bu gelişmelerin terörü yeniden tanımlama ihtiyacı doğurduğunu söyleyerek terörle mücadele anlayışının küreselleşme hükümlerine bağlandığını, işgale karşı meşru direnişin ise teröre destek olarak algılandığını kaydetti.

Bölgemizle ilgili uluslar arası gelişmeleri ayıran en önemli gelişmenin bazı ülkelerin diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmesi, insani müdahale gerekçesiyle bu ülkelerde fitne ve gerginlik yaratması olduğuna değindi.

Büyükelçi Süleyman, diğer yandan Suriye’nin Golan toprakları, Filistin ve Güney Lübnan’ın bir bölümünü işgal eden ve Arap vatandaşlara baskı uygulayan İsrail’in göz ardı edildiğinin altını çizdi.

Süleyman, geçen yıl Bali Deklarasyonunda daha güvenli ve çok kutuplu bir dünya yaratma ve bağlantısız ülkelerden herhangi birine uygulanan tek taraflı yaptırımları reddetme üzerinde anlaşmaya varıldığına işaret ederek “buna rağmen bağlantısızlar hareketindeki bazı ülkeler bu anlaşmaya aykırı davranarak masum halkımızı katleden ve kesen silahlı terör gruplarını finanse etme sorumluluğunu yüklendi” dedi.

Suriye’nin geçen yılın Mart ayından bu yana masum halk talepleri gerekçe gösterilerek bir terör saldırısına maruz kaldığını dile getiren Süleyman, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın halkın taleplerini karşılayan ve hayatın tüm yönlerini kapsayan reform programına işaret etti.

Büyükelçi Süleyman, dünyanın bugün Suriye konusunda yaşadığı bölünmenin Suriye tutumunun doğruluğunun kanıtı olduğunu bildirerek Suriye’de bazılarının iddia ettiği gibi bir devrim yaşanmadığını, Suriye’nin Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin yanı sıra ABD ve Fransa’nın desteklediği bir iç terörle karşı karşıya olduğuna vurgu yaptı.

“Teröre destek veren bu ülkeler ahlaksızca ve utanmadan alenen fanatik silahlı terör gruplarına askeri ve maddi destek verilmesi gerektiğini belirtecek kadar ileriye gitti. Bunu yaparken bu ülkeler ve yetkilileri sevdiklerini kaybetmelerine rağmen teröre karşı dimdik ayakta duran Suriye’deki terör kurbanları ve ailelerinden utanmadılar” diye belirten Süleyman söz konusu ülkelerin İsrail’in Arap halkına karşı uyguladığı terörden aynı duyarlılıkla söz etmeye cesaret edemediklerine dikkat çekti.

Büyükelçi Süleyman, terör eylemlerinin üzerinden bir yıl geçmesine karşın Suriye toplumunun hala teröristlere karşı direncini ve birliğini koruduğunu söyleyerek bunun Suriye halkının dış komployu reddettiğinin en iyi kanıtı olduğunun altını çizdi.

Silahlı terör gruplarının ülkenin ekonomisini yıkmaya devam ettiğini dile getiren Süleyman, fanatik grupların bununla kalmayarak masum vatandaşlara karşı vahşi cinayetler ve işkenceler yaptığını ve bunu özgürlük talebi olarak adlandırdıklarını vurguladı.

Süleyman, Suriye’nin tüm yapılanlara rağmen evlatlarını koruma, terör silahını yok etme ve failleriyle mücadelede ilerlemeye ve Annan planını uygulamaya devam edeceğini dile getirerek Suriye halkının Suriye’ye açılan bu siyasi, medya ve terör savaşının gerçek nedenini iyi bildiğini ifade etti.

Süleyman, bazı ülkelerin toplantımızın nihai bildirgesine Suriye konusunu sokuşturmaya çalışmalarının, bu ülkelerin Suriye’deki ulusal birlikten karamsarlığa düştüğü ve Suriye’den söz etmek için her münasebeti değerlendirmeye çalıştığını gösteriyor” dedi.

Belgede Suriye’yle ilgili maddenin ele alınış biçiminin prosedürsel seçici bir mekanizmaya dayandığını ifade eden Süleyman, bunun hareketin çözümlemeye çalıştığı davalarda eşit davranmadığını gösterdiğini, hareketteki uzlaşmanın diğer ülkelerden çok ilgili ülkeyi kapsaması gerektiğini, bunun da hareketin çalışma ilkelerini yeniden gözden geçirme zorunluluğunu doğurduğunu kaydetti.

Büyükelçi Süleyman, Suriye’nin Bağlantısız Ülkeler Hareketinin ilkelerine bağlı olduğunu ve üyeleriyle daha güvenli ve özgür bir dünya için çalışmayı sürdüreceğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı