Genel

Bir yıllık israil zulmünden sonra özgürlüğüne kavuştu

İsrail işgal güçleri bugün işgal hapishanelerinde bir yıl süren zulüm ve yokluğun ardından işgal altındaki Mecdel Şems köyü sakinlerinden Suriyeli esir Faris Şair’i serbest bıraktı.
İşgal yönetimi, ırkçı mahkemelerinin aldığı bir kararla işgale karşı direnme suçuyla 2010 yılında tutukladığı Şair’i bir yıl hapis cezasına çarptırmıştı. İşgal yönetimi Şair’i aylarca gözaltında tuttuktan sonra Filistin’deki Rina köyüne sürgün edip daha sonra tutuklayıp bir yıl boyunca hapsetti.

SANA’nın Kunaytra muhabirine konuşan Şair, Suriye Arap kimliklerine tutunan ve her türlü İsrail terörü ve baskıcı uygulamalarını reddeden Golanlılarla birlikte mücadelesini sürdürmeye ve toprağında kök salmaya devam edeceğini belirtti.

Hala işgal hapishanelerinde tutuklu bulunan esir arkadaşlarının direnişi ve Siyonist gardiyanlara meydan okumalarıyla övündüğünü dile getiren Şair, işgalin mutlaka sona ereceğini ve Golan’ın Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın önderliğinde vatan bayrağı altında kurtulacağını vurguladı.

Diğer yandan Kunaytra Valisi Hüseyin Arnus, vatan evlatları adına direnen aileleri ve esirlikten kurtulan Şair’i memleketine özgür olarak dönüşünden dolayı kutlayarak vatanın esirlikten kurtulan ve hala esir olan evlatlarını asla unutmadığını ifade etti.

Vali Arnus, dünya kamuoyuna ve uluslar arası örgütlere Suriyeli ve Filistinli esirlerin işgal hapishanelerindeki acılarına sınır koyma ve serbest bırakılmalarını sağlama çağrısında bulundu.

Bu arada İşgal Hapishanelerindeki Suriyeli Esirleri ve Esirlikten Kurtulanları Destekleme Komitesi yayınladığı bildiride esirlikten kurtulan Şair’i ve ailesini kutlayarak işgal hapishane yönetiminin devam eden ihlallerinin esirleri tıbbi deneklere dönüştüren Siyonist varlığın uygulama uzantısı olduğuna dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere Şair, İsrail’in Golan’daki keyfi projeleri ve terörüne karşı koyması nedeniyle 8 yıl boyunca işgal hapishanelerinde tutuklu kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı