GenelSuriye Düşmanları

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Suriye karar tasarısını kabul etti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Suudi Arabistan tarafından hazırlanan kurul üyelerine dağıtılan Suriye karar tasarısını kabul etti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BM), Suudi Arabistan tarafından hazırlanan ve arasında Türkiye ‘nin de bulunduğu bazı ülkeler tarafından kurul üyelerine dağıtılan Suriye karar tasarısını kabul etti.

Oylamadan önce üye ülkelere hitaben konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Halep kentindeki şiddet olaylarının hala devam ettiğini hatırlattı ve Srebrenica ve Ruanda’daki soykırımları engellemekte başarısız olan uluslararası toplumun, Suriye’de aynı hatayı yapmaması gerektiğine dikkati çekti.

Ban, “Suriye’deki çatışma, BM’nin temsil ettiği değerler için bir sınavdır. Bugünkü BM’nin bu sınavda başarısız olmasını istemem” dedi.

Genel Kurul’da 193 ülkeden 133′ünün kabul ettiği tasarıya 12 ülke “Hayır” oyu verdi. 31 ülke ise çekimser kaldı.

Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad ‘ı istifaya çağıran tasarı, iktidarın geçiş hükümetine devredilmesini, Suriye ordusunun teröristlere saldırılarını durdurmasını ve askerlerin kışlalarına dönmesini talep ediyor.

193 ülkenin yer aldığı BM Genel Kurulu’nda alınan kararların hukuki yaptırımı bulunmuyor, kararlar sembolik anlam taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu