Genel

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye konusunda anlaşmaya varamadı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin büyükelçileri, Suriye konusunda hazırlanacak karar metni üzerinde bir anlaşmaya varamadı. Hazırlanan yeni bir taslak metin, üst düzey değerlendirmeler için üye ülkelerin başkentlerine gönderiliyor.

Bugünkü toplantının başlangıcında Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye konusundaki karar taslağının cuma günü oylanması durumunda veto kullanacağını söylemişti.

Arap Birliği tarafından hazırlanan ilk taslak metin üzerindeki görüşmelerde bir uzlaşma sağlanamamış bunun üzerine Faslı diplomatlar, Rusya’nın, karar taslağında bulunmasına itiraz ettiği pek çok ifadenin yer almadığı yeni bir metin hazırlamışlardı.

İlk metinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın görevi bir yardımcısına bırakması ve ardından seçimlere gidilmesi istenirken, yeni metinde bu ifade tamamen çıkarılmıştı. Ayrıca, Suriye’ye silah gönderilmesinin engellenmesi talebi de yeni metinde yer almıyordu.

Rusya, Beşar Esad’ın görevi bırakmasını istemenin, Suriye’de rejim değişikliği anlamına geleceğini savunarak karar taslağına itiraz ediyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu