GenelYemen Gerçekleri

BM: 10 milyon Yemen’li açlık tehlikesi ile karşı karşıya

Suudi rejiminin başını çektiği sözde koalisyon güçlerinin ABD ve batılı devletlerin desteğinde Yemen’e açtıkları savaşla insani kriz yaşayan Yemen’de fonlar tükenmek üzere.

Birleşmiş Milletler’den (BM) Yemen’e yapılan insani yardımların finansmanı konusunda uyarı geldi. BM İnsani Yardım Koordinatörü Mark Lowcock, iç savaşla boğuşan Yemenlilere insani yardım sağlayan kuruluşların maddi kaynaklarının altı hafta içerisinde tükeneceğini açıkladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne bilgi veren Lowcock, “Yeterli kaynak sağlanmazsa, yardım operasyonu insanların her zamankinden daha çok yardıma ihtiyaç duyduğu bir dönemde duracak” diye konuştu.

Finansman konusunun yardım operasyonu karşısındaki en büyük engel olduğunu vurgulayan Lowcock, yardımı Yemenlilere ulaştırmada yaşanan operasyonel güçlükleri “iç karartıcı” ancak “yönetilebilir” olarak nitelendirdi. BM Yardım Koordinatörü, Yemen’de para biriminin değer kaybı sonucu artan gıda fiyatlarının ülkedeki insani krizi derinleştirdiğine de dikkat çekti. Hazırlanan müdahale planına göre Yemen’de hayat kurtaran yardım faaliyetlerinin sürdürülmesi için 4 milyar dolara ihtiyaç duyuluyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres 26 Şubat’ta Cenevre’de Yemen için insani yardım konferansı düzenleyecek. BM’den Yemen çağrısı Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, hafta sonu varılan uzlaşma çerçevesinde Yemen’de savaşan tarafların insani yardımların taşınması için kilit öneme sahip limanlardan çekilmesini istedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu