GenelYemen Gerçekleri

BM, binlerce insan katledildikten sonra Yemen’de Suud rejiminin suçlu olduğunu görebildi

Uzmanlardan oluşan BM Yemen inceleme heyeti, Suudi Arabistan’ın aylardır süren savaşta düzenlediği hava saldırılarıyla sivilleri hedef aldığını ve Yemen’de savaş suçu işleyerek pek çok hak ihlalinde bulunduğunu belirtti.

Fransız Haber Ajansı AFP’nin verdiği habere göre BM uzmanları, Güvenlik Konseyi’ne Yemen’deki hak ihlalleri raporlarını inceleme ve bu tür ihlallerin faillerini tespit etme çağrısında bulundu.

BM Heyetinin sunduğu raporda, Suud savaş uçaklarının mülteci kamplarını, düğünleri, toplu taşıma araçlarını, sağlık tesislerini, yerleşim bölgelerini, camileri, pazarları, fabrikaları, gıda depolarını, okulları ve havalimanlarını hedef alan saldırılarına ilişkin belge ve bulgulara yer verildi ve Suud’un bu tür sivil alanlara en az 120 hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.

Raporda Suudi Arabistan’ın uyguladığı “bir savaş yöntemi olarak halkı aç bırakmanın” tüm uluslararası anlaşmalarca yasaklandığı ve bunun savaş suçu sayıldığı da belirtildi.

Suudi Arabistan’ın Mart ayından bu yana süren saldırılarında en az 8300 kişi hayatını kaybetti, 16 bin kişi ise yaralandı veya sakat kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı