SURİYE

BM: Gazze Şeridi’nde Kimsenin Yeterli Yiyeceği Yok Ve İşgal Okulların %30’unu Yok Etti

NEW YORK 14 ŞUBAT (SANA) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, 131 gündür aralıksız İsrail saldırganlığına maruz kalan Gazze Şeridi’nde gıda sıkıntısı konusunda uyarıda bulunarak, Gazze Şeridi’nde kimsenin yeterli gıdaya sahip olmadığını vurguladı.

Filistin Wafa Ajansı’na göre Guterres dün gece BM Güvenlik Konseyi toplantısında, ‘’Dünyada açlık çeken 700 bin kişiden her 5 kişiden 4’ü bu küçük sektörde yaşıyor” diyerek, uluslararası insancıl hukuka bağlı kalınması çağrısında bulundu’’ dedi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, İsrail işgalinin geçen Ekim ayının 7’sinden bu yana devam eden saldırıları sırasında Gazze’deki okulların yüzde 30’unun doğrudan bombalandığını vurguladı.

Dujarric düzenlediği basın toplantısında, tamamen yıkılan 26 okulun yanı sıra, Gazze’deki toplam 563 okul binasının yüzde 30’unu temsil eden 162 okul binasının da doğrudan bombardımana maruz kaldığını açıklarken, Gazze’deki okulların yüzde 55’inden fazlasının ya tamamen yeniden inşası ya da büyük bir rehabilitasyona ihtiyacı olacağına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu