Genel

BM genel sekreteri Halep şehrindeki terör girişimini kınadı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Halep Üniversitesi’ne yapılan saldırıyı kınadı.

Ban’ın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter, saldırıdan duyduğu üzüntüyü belirterek, hayatını kaybeden kişilerin ailelerine taziyelerini sundu.

Ban, ‘Sivillerin kasıtlı olarak hedef alınması savaş suçudur. Bu çirkin saldırılar kabul edilemez. Saldırılara derhal son verilmelidir. Suriye’de savaşan bütün taraflar uluslararası insancıl hukuka uygun davranmak zorundadır’ ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova da yaptığı açıklamada, eğitimleri için uğraşan gençlerin, ‘bu anlamsız şiddet ortamında hayatlarını kaybetmelerinin şok edici’ olduğunu kaydederek, ‘Bu bütün bir ülke için kara bir gün’ dedi.

Öte yandan Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, silahlı terör gruplarının Suriye’de yaptığı terör eylemlerinin sayı ve tür bakımından tehlikeli bir düzeye ulaştığını belirterek bir kısım ülkelerin terörü ve kökten dinciliği destekleyerek gerçekleştirmeye çalıştığı şüpheli hedeflerin su yüzüne çıkmaya başladığına dikkat çekti.

Suriye ve Pakistan’ın terör gibi acı bir gerçeği paylaştığını söyleyerek teröristlerin dün Halep Üniversitesini hedef alan ve sınav vermeye gelen 82 öğrencinin şehit olması 162’sinin de yaralanmasına yol açan terör saldırısına işaret etti.

Caferi, “Suriye’deki terör gruplarının güvenlik Konseyi toplantısının düzenlenmesini fırsat bilerek terör eylemleri düzenlediğini defalarca yineledik. Dün Halep’te yapılan saldırı buna benzer saldırıların onuncu yada belki yirmincisidir ” dedi.

Terörle mücadelede kapsamlı bir programa duyulan ihtiyaca değinen Caferi, teröristlerin bir çok ülkede bugün Suriye’dekine benzer terör yöntemleri ve araçları kullandığına, Suriye’de faaliyet gösteren ve sınırdan sızan yabancı teröristlerin birçok ülkede vatandaşların ölümü ve yaralanmasına yol açtığına ve bunların gelecekte başka bölgelere taşınacaklarına dikkat çekti.

005

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı