Genel

BM Genel Sekreteri: Suriye krizinde askeri çözüm uygun değildir

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun; Suriyeli muhalefeti tüm şekilleriyle şiddete son vermeye çağırırken, Suriye hükümetini de altılı planı gereğince üstüne düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye davet etti.

Cenevre’de düzenlediği basın konferansında Ban; Suriye krizinde askeri çözümün uygun olmadığını belirterek bunun bölge ülkelerini etkileyeceğini söyledi.

Ban; “Suriye’nin kaosa girmesini önlemek istiyorsak, mutlaka harekete geçmemiz ve tek taraf olarak hareket etmemiz gerekmektedir. Toplu icraatlar uygulamamız ve çabalarımızı birleştirmemiz kaçınılmaz..” dedi.

BM Suriye Temsilcisi Kofi Annan ile telefon görüşmesinde bulunduğuna işaret eden Ban; görüşme hiç bir şekilde askeri müdahalenin söz konusu olmadığını, çünkü böyle bir şeyin durumları daha çok çıkmaza sürükleyeceğine vurgu yaptıklarını açıkladı.

Ban; dolayısıyla Suriye’de muhalefeti silahlandırmanın uygun yada istenilen bir durum olmadığına vurgu yaparak; bu konuyu Türkiye ile tartıştığına işaret etti.

Şiddete son verme ve Suriye halkının ideallerini gerçekleştirme yolunda siyasi süreç başlatma yolunda altı maddeden oluşan planı hayata geçirmede hassas süreç içinde olunduğunu ifade eden Ban; Suriye’de durumların daha sakin olduğunu, bu durumları da yakından izlediklerini söyledi.

Ban; BM gözlemcilerinin gıyabında gerçek durumları değerlendirmenin zor olduğunu ifade ederken, Suriye’ye gözlemci ekibinin gönderilmesi konusunda Uluslararası Güvenlik Konseyinde çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü açıkladı. Ayrıca bunun başkanlık beyanıyla olamayacağına işaret ederek, konseyden resmi bir karar gerektirdiğini ekledi.

Tüm tarafları ateşkese bağlı kalmaları yönündeki davetini yenileyen BM Genel Sekreteri Ban; uluslararası etkin güçlerin bu yönde öneri ve çağrılarını yoğunlaştırmaları gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı