Genel

BM genel sekreteri Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştıracaklarını söyledi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye’deki çatışmalarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştıracaklarını söyledi.

Ban Ki-mun, ofisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddiaların gündeme getirildiğini hatırlattı. Kimyasal silah kullanımının hangi şartlar altında olursa olsun çok büyük bir suç olacağını defalarca belirttiğini kaydeden Ban, “Kimyasal stokların güvenliğinden öncelikli sorumlu Suriye hükümetidir” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a birçok kez bu konuya ilişkin mektup gönderdiğini anımsatan Ban, dün Suriye rejiminden kimyasal silah kullanımı iddialarını araştırmak üzere resmi bir başvuru aldığını dile getirdi.

Bu iddiaların, BM tarafından araştırılması kararını verdiğini bildiren Ban, danışmanlarının Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve diğer ilgili birimlerle inceleme modeli üzerinde çalışma halinde olduğunu ifade etti.

OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü ve WHO Genel Direktörü Margaret Chan ile yakın diyalog halinde olduklarını dile getiren Ban, “Bu çalışmaların Suriye’deki kimyasal silahların güvenliğini sağlamasını ümit ediyorum” diye konuştu.

Araştırmanın misyonunun, Suriye hükümeti tarafından iddia edilen spesifik olayın incelenmesi olduğunu anlatan Ban, ancak başka kimyasal silah kullanımı iddialarının da farkında olduğunu söyledi.

Bu araştırma sırasında bütün taraflardan işbirliği istediklerini kaydeden Ban, bu kararını Güvenlik Konseyi ile de paylaşacağını belirtti.

Ban, yapılması gereken önemli hazırlıklar olduğunu da kaydederek, sürecin en kısa zamanda başlamasını arzu ettiğini ancak araştırmaların “akşamdan sabaha” hemen başlayamayacağını vurguladı.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, dün BM Genel Sekreterliği’ne başvurarak ülkenin kuzeyinde kimyasal silah kullanıldığının tespit edilmesi için bağımsız bir teknik heyet görevlendirilmesini istemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu