Genel

BM Genel Sekreteri: Suudi Arabistan’a fırlatılan füzeler İran yapımı değil

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres,, Yemen ordusu tarafından Suudi Arabistan’a fırlatılan füzelerin İran yapımı olduğunu kanıtlayamadıklarını açıkladı.

Dün BM Güvenlik Konseyine gizli bir rapor sunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM uzmanlarının, Yemen güçlerince Suudi Arabistan’a fırlatılan füzelerin İran yapımı olduğunu kanıtlayamadıklarını açıkladı.

Suudi Arabistan’a düşen füzelerin kalıntılarını inceleyen BM uzmanları, 22 Temmuz ve 4 Kasım tarihlerinde Yemen’den Suudi Arabistan’a fırlatılan füzelerin çapının İran’ın Kıyam ve Scud füzelerinin çapıyla eşit olduğunu bildirdiler.

BM uzmanlarının raporunda; bu füzelerin diğer özelliklerinin İran füzeleriyle örtüştüğünü, ancak onların buldukları materyal ve bilgileri incelemekte oldukları ifade edildi.

Yemen ordu ve halk güçleri kasım ayında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın Melik Halid Havalimanı’nı bir adet Berkan-H2 tipi balistik füzesiyle hedef aldı.

Bu saldırının ardından açıklama yapan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyir; fırlatılan füzenin İran yapımı olduğunu ileri sürdü.

Ancak İran Savunma Bakanı General Hatemi; bu tür iddiaları kesin bir şekilde reddetti.

Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Caferi de gösterdiği tepkide; İran’ın Yemen’e füze taşıma imkanına sahip olmadığını, füzelerin kendilerine ait olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu