Genel

BM genel sekreteri: Zaman Suriye’de trajik savaşın son bulması için müzakere dönemidir

BM Genel Merkezi’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan BM genel sekreteri Antonio Guterres, “Suriye’nin kuzey doğusunda herhangi bir çatışma olmamasından memnunum.” dedi.

Guterres, BM Genel Merkezi’nde gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Suriye’nin kuzey doğusunda herhangi bir çatışma olmamasından memnunum. Son yaşananlar bize artık ciddi bir şekilde son aşamayı konuşmanın zamanının geldiğini gösterdi, siyasi süreç her zamankinden daha önemli hale geldi ve şu an tüm çabalarımız bu trajik dönemi sonlandıracak siyasi sürecin ilk adımı olan Anayasa Komitesinin Cenevre’de çalışmalarına başlaması yönünde.” dedi.

”Şu an tüm çabalarımız bu trajik faslı sonlandıracak siyasi sürecin ilk adımı olan Anayasa Komitesinin Cenevre’de çalışmalarına başlaması yönünde” değerlendirmesinde bulunan Guterres, uluslararası insani hukuk ve sivillerin korunmasına da vurgu yaparak, Suriye’deki yabancı DEAŞ unsurları konusunun ise ”zor bir sorun” olduğunu ve bu duruma uluslararası toplumun çözüm bulması gerektiğini aktardı.

Guterres, Batı Asya’dan Latin Amerika’ya, Avrupa’dan Asya’ya dünyanın birçok yerinde ekonomik sorunlar, eşitsizlik, yolsuzluk ve ayrımcılık gibi nedenlerle protesto dalgalarının yaşandığına da işaret etti.

İnsanların siyasi kurumlara güveninin giderek azaldığını belirten Guterres, “Protestoların olmadığı yerlerde bile insanlar sorunlar yaşıyor ve seslerinin duyulmasını, sosyal ekonomik ve finansal alanlarda eşit koşullara sahip olmak, insan haklarına saygı duyulması ve kendi hayatlarını etkileyen kararlarda söz hakkı almak istiyor.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı