FilistinGenel

BM Genel Sekreteri’ne Filistinlilerin tepkileri sürüyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un İsrail’in adını çocuk haklarını ihlal edenlerin bulunduğu ve “utanç listesi” olarak anılan listeden silmesi Filistinliler arasında tepkilere yol açtı.

Ebu Müslim ailesi, işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne açtığı savaşta üç çocuğunu kaybetti. 16 yaşındaki Muhammed, 14 yaşındaki Velâ ve 11 yaşındaki Ahmed büyüyüp toplumda yerlerini almayı hayal ederlerken, ablaları Nesme’nin de ifade ettiği gibi, işgal ordusu tarafından hayalleri daha beşiğindeyken katledildi.

Bir yandan göz yaşlarını silerken diğer yandan konuşan Nesme, “İşgal ordusunun attığı füze kardeşlerimi ansızın yakaladığında Muhammed ve Ahmed babamın yatağında uyuyorlardı. Velâ ise odada saçlarını tarıyordu” dedi.

Kardeşlerinin hikayesini yazmak için iletişim okuyan Nesme, kardeşlerinin hiçbirinin direnişçi olmadığını ve herhangi bir gruba üye olmadıklarını belirterek, “Niçin öldürüldüler?” diye sordu.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) da Ban Ki-mun’un işgal rejimini “utanç listesi”ne dahil etmemesini kınadı. BM Genel Sekreteri’nin tavrının kabul edilemez olduğunu ifade eden Hamas, dün (9 Haziran Salı) yayınladığı bildiride, işgal rejiminin “utanç listesi”ne alınmamasının çocuk haklarını ihlal edenlere verilmiş bir ödül olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu