Genel

BM genel sekreteri’nin bildirisi Suriye’de çözüme katkı sağlamıyor

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el-Caferi; yaklaşık olarak iki hafta önce BM Genel Kurulunda alınan kararın uygulanması konusunda BM Genel Sekreteri Ban Ki Mon’un sunduğu beyanın Suriye’de durumları çözüme götürmesinden ziyade gerginliği tırmandırma ve çözümsüzlüğe götürdüğünü belirtti.

BM Genel Kurulunun bugün New York’ta düzenlediği oturumda konuşma yapan Caferi; sunulan beyanın Suriye açısından kesinlikle rahatlatıcı olmadığını belirtti.

Caferi; Suriye’deki durumlara yaklaşımda BM’nin kurucu üyelerinden biri olan Suriye hükümetinin teşhir edilmesi düzeyinde ateşli bir dilin kullanılmasından bir çok kimse gibi kendisinin de şaşırdığını ifade etti.

Suriye’ye karşı yürütülen tüm bu savaş ve BM Genel Kurulunda da yurtdışında bir kısım başkentlerde ikamet eden kimi muhalif taraflarca hazırlanan rapor ve görüşlere dayanmasının ne kadar mantıksız olduğunu ifade eden Caferi; söz konusu muhaliflerin ikamet ettikleri ülkelerin Suriye’ye karşı düşmanlıklarına dikkat çekti.

Caferi; bir kısım ülkelerin söylendiği gibi Suriye’de sadece yönetimi değiştirmeye çalışmadıklarını belirterek, bundan daha tehlikeli olarak devleti değiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı