Genel

BM gözlemciler heyeti başkanı: Diyalogu kolaylaştıracak icraatlarda bulunduk

Suriye’de görev yapan BM gözlemciler heyeti başkanı General Robert Mood; Kofi Annan’ın Şam’a bulunduğu ziyaretin ardından gözlemci heyetin bir kısım yerel icraatlarda bulunduğunu söyledi.

Şam’daki Dama Rose otelinde bugün düzenlediği basın toplantısında General Mood bu icraatların; şiddete son verme ve güvenin oluşmasına adım atmak isteyen taraflar arasında yerel diyalogu kolaylaştırabileceğini söyledi.

General Mood; bu çerçeve altında ve Deyrezzor ilinde bir kısım tarafların attıkları teşvik edici adımlar neticesinde şiddetin kayda değer bir şekilde azaldığının görüldüğüne dikkat çekti. Bunların neticesinde şiddete son verme yönünde güvenle adım adım atıldığına işaret eden Mood; uluslararası toplumun Suriye’deki durumları oldukça yakından takip ettiğine işaret etti.

Gözlemci heyet başkanı Mood; güvenlik konseyinde Suriye’ye ilişkin tartışmaların devam ettiğini ifade ederek bir kaç gün içinde heyetin görev süresinin uzatılmasına ilişkin oylamanın yapılacağını ekledi.

Suriye halkı için güvenlik konseyinin birlik içinde bir tutum alması gerektiğini belirten Mood; konseydeki tüm ülkelerin Suriye halkının ideallerini gerçekleştirecek planda birleşmesi gereğine işaret etti.

General Mood; Suriye hükümeti ve muhalefetin diyalog masasına oturmaları gereğine vurgu yaparken, bunun olması durumunda heyetin varlığına güvenirlik kazandıracağını, pratikteki durumları geliştirebilme ve diyalogu daha etkin bir şekilde kolaylaştırma olanağı sağlayacağını söyledi.

Gözlemcilerin kabul edilemez şiddet düzeyi nedeniyle çalışmalarını askıya aldıklarına işaret eden Mood; heyete verilen görevin şiddete son vermeyi gözlemlemekten ibaret olduğunu açıkladı.

General Mood; uluslararası gözlemcilerin hâla muhtelif görev bölgelerinde bulunduklarını açıklarken, civarlarını gözlemlediklerini ve taraflarla pratikte çalıştıklarını ekledi.

BM gözlemci heyet başkanı Mood; ateşkesin sağlanması halinde heyetin teröristlerin katliam işledikleri Hama kırsalındaki Treymsa Bölgesine girme ve gerçekleri soruşturmaya hazır olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı