Genel

BM Gözlemciler heyeti başkanı: İstediğimiz yeri dolaştık ve temasta bulunduk

Suriye’de görev yapan BM Gözlemciler heyeti başkanı General Robert Mood; gözlemci heyetin BM’nin Suriye’de istikrarı sağlama çabaları kapsamında hazırladığı plan çerçevesinde görev yaptıklarını ifade ederek heyette bulunan gözlemci sayısının 60’a ulaştığını söyledi.

Lazkiye’deki Rotana Tatil Kompleksinde gazetecilere konuşan General Mood; gözlemci sayısının iki gün içinde ikiye katlanacağını ifade ederken bir kaç gün içinde de belirlendiği gibi 300’e ulaşacağını açıkladı.

Suriye’de istikrarın sağlanması amacıyla çabalarını sürdüreceğini ifade eden Mood; Lazkiye’de dolaşıp durumları gözlemlemesi ardından heyet görevini izlemek için Şam’a döneceğini söyledi.

General Mood; görevinin iki temel hedef üzerine dayalı olduğuna dikkat çekerken; bunların Annan planının altı maddesiyle uygulanması ve şiddete son verildiğini gözlemlemek olduğunu ifade etti. Planın tam olarak uygulamaya geçmesi ve şiddete son verilmesi için istisnasız tüm tarafların bağlılık ve desteğine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Mood; Suriye’nin şiddetten barışa taşınmasında her şahısın katkı sağlamasının mümkün olduğunu ekledi. Mood; bunun için şiddetli suikastlardan uzak durulmasının yanında Suriye’nin içinde ve dışında uluslararası ve bölgesel tüm örgüt-organizasyon-kurumların plana bağlı kalmaları gerektiğine vurgu yaptı.

BM Gözlemci heyeti başkanı General Mood; Lazkiye’nin sakin bir normal yaşam akışına tanık olduğunu belirtirken, Suriye halkı, hükümeti ve uluslararası toplum olarak herkesin istikrar ve güvenliğin sağlanmasında yükümlü olduğuna işaret etti.

Şu ana kadar gittikleri ve dolaştıkları tüm bölgelerde hiç bir sorunla karşılamadıklarını ifade eden Mood; istedikleri yerlerin tümünü dolaşabildiklerini ve istedikleri herkesle temasa geçebilip sohbet ettiklerini belirtti. Mood, bu kötü koşullar içinde bile Suriye halkının konukseverliğini ve cömertliğini hissedebildiğini ifade ederken olaylarda kurban gidenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Suriye’yi bir çok kez ziyaret ettiğini fakat Lazkiye’ye gelme fırsatı bulmadığını ifade eden Mood; bu ziyaretinde oldukça güzel bir kent, fevkalade cömert ve konuksever bir halk gördüğüne işaret etti.

Bu arada uluslararası gözlemci heyetten bir ekip dün Lazkiye’de dolaşarak bir dizi temaslarda bulunup durumları gözlemlemişti.

Mood İdlib İlini Dolaştı

Lazkiye’den sonra İdlib ilini ziyaret eden General Mood; Suriye hükümetinin gözlemcilere büyük ve önemli kolaylıklar sunduğuna dikkat çekerek, işbirliği ve koordinasyonu pekiştirme amacıyla İdlib’i ziyaret ettiğini belirtti.

Mood görevin başarılı olması için Suriye halkının tüm kesimleriyle el ele verip işbirliğine hazır olduğunu belirtirken, heyet raporlarının gözlemcilerin gördükleri ve gözlemledikleri gerçekleri tarafsız ve dürüst bir şekilde ele alacağını ifade etti.

Kendi tarafından General Mood ile bir araya gelen İdlib Valisi Yaser el-Şofi; il genelindeki durumlar hakkında bilgi verirken, silahlı terör gruplarının Annan planını bir çok kez ciddi bir şekilde ihlal ettiklerini belirtti.

Vali Şofi; teröristlerin, uluslararası gözlemcilerin varlığını ve Suriye hükümetinin Annan planına bağlılığını fırsat kullanarak kamu ve özel mülklere saldırma, kundaklama, çalma, yağmalama, dehşet saçma ve masum insanları kaçırma-öldürme eylemlerinde bulunduklarının altını çizdi.

Teröristlerin yolları kestiklerine de işaret eden Vali Şofi; masum insanların saflarında terör estiren bu grupların özellikle Türkiye olmak üzere komşu ülkelerden her türlü desteği aldıklarının altını çizdi.

Gözlemci heyet başkanı General Mood İdlib Kentinden sonra kırsalında düşen Muarratulnuman Kentini dolaşarak durumları gözlemledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı