Genel

BM, İran’ı Suriye’ye silah satmakla suçladı!

Bir BM Güvenlik Konseyi komitesinin İran hakkında yayınladığı rapor, İran ve Suriye’ye yönelik çifte standart barındırıyor. İran’ın 2 kez Suriye’ye “illegal silah satışı” yaptığını iddia eden komite, Suriyeli muhaliflere silah kaçıran Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ı görmezden geliyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bir komitesi, İran’a uygulanan silah satış ambargosunun bu ülke tarafından delindiğini öne süren bir rapor yayımladı.

Raporun bir bölümüne geçtiğimiz ay Reuters ulaşmıştı. Ancak diplomatlar Perşembe günü konseyin de internet sitesinden kamuoyuna duyurulduğunu belirtiyorlar. Geçtiğimiz sene İran hakkındaki bir raporun yayınlanmasını engelleyen Rusya’nın bu seferki raporun yayınlanmasına karşı çıkmaması dikkat çekiyor.

İran’a yönelik yaptırımları gözlemleyen BM görevlilerinin hazırladığı raporda, İran’ın geçtiğimiz yıl üç kez yasa dışı silah sevkiyatı yaptığı iddia ediliyor.

Bunlardan bir tanesi, Afganistan’a gönderilen silahlarla ilgili. Diğer ikisi ise Türkiye kamuoyunda biliniyor. Bunlar, Türkiye’nin el koyduğu ve Suriye’ye gönderilen silahlar. Raporda, silahların içinde taarruz tüfekleri, makineli tüfekler, patlayıcılar, fünyeler, 60 ve 120 mm’lik havan mermileri olduğu belirtiliyor.

Rapor, BM Güvenlik Konseyi’ne, üç şirketin “İran’ın BM yaptırımlarını aşmasına yardımcı oldukları” gerekçesiyle kara listeye alınmasını öneriyor. Bu şirketler, Yas Air, SAD Import Export Company ve Chemical Industries and Development of Materials Group. Rapor, Yas Air’ın Suriye’ye silah ihracatında rol oynadığını iddia ediyor.

Şirketler hakkında mal varlıklarını dondurma veya uluslararası ticaretten men etme gibi kararlar alınıp alınmadığı bilinmiyor. Bu yılın başında ABD Hazine Bakanlığı, İranlı bir kargo şirketi olan Yas Air’a Orta Doğu ve Afrika’ya yasa dışı silah satışına aracı olduğu gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı almıştı.

Rapor, yine de uygulanan yaptırımların İran’ın nükleer programını yavaşlattığını öne sürüyor. BM’nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti üzerindeki yaptırımların ihlali üzerine hazırladığı bir raporun da kamuoyuna sunulduğu bildiriliyor.

Suriyeli muhaliflerin uzun süredir Türkiye’de silahlandırıldığı, silah sevkiyatı için Türkiye’de bir merkez kurdukları, Suudi Arabistan ve Katar’dan gelen paralarla silah aldıkları herkesin bildiği gerçekler. New York Times, Guardian gibi Batılı medya organlarında bu haberler açıkça yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı