Genel

BM: Myanmarlı müslümanların durumu düşünülenlerin çok ötesinde vahim

BM Myanmar ordusu ve radikal Budistlerin saldırısından dolayı soykırıma tabii tutulan Myanmarlı müslümanların durumlarını sanılanın çök ötesinde vahim olarak niteledi.

Presstv’nin haberine göre, BM dün Myanmar’da bazı bölgeleri inceledikten sonra yaptığı açıklamada, Myanmarlı müslümanların ve mültecilerin durumlarının tarif edilemez düzeyde vahim olduğunu bildirdi.

BM, Myanmar hükümetine yönelik her kınamadan uzak dururken hükümetten müslümanlara yönelik daha yumuşak olmasını istedi.

Avrupa Birliği’nden de bir heyet BM heyetine katıldı ve ortak bildiri yayınladı. Bildiride, oradaki şartları incelemelerine izin verilmediğine yer verildi.

Myanmar’da 25 ağustos tarihinde bu yana müslümanlara yönelik düzenlenen sistematik saldırılar ve soykırımda en az 6 bin müslüman katledildi ve binlercesi yaralandı ve 500 binden fazla müslüman da canlarını kurtarmak için Bangladeş sınırına göç ettiler.

Eski bir BM yetkilisi, Myanmar’daki BM yöneticisinin, insan hakları savunucularının Arakan’daki hassas bölgelere ziyaretini engellemeye çalıştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu