Genel

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura Şam’a gidiyor

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Suriye yönetiminin 6 hafta boyunca hava saldırılarını durdurma kararını yetkililerle görüşmek için Şam’a gidiyor.

Şam’a geçtiğimiz yıl Temmuz ayından bu yana dördüncü ziyaretinin gerçekleştirecek olan De Mistura, Halep’te başlayarak uygulanmasını önerdiği ‘dondurulmuş bölgeler’ planını Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşecek. De Mistura’nın Suriye ziyaretinin ardından muhaliflerle görüşmek üzere İstanbul’a geçmesi bekleniyor.

De Mistura 18 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Suriye yönetiminin Halep’e yönelik bombardımanları 6 hafta durduracağına dair garanti verdiğini dile getirmişti. Ancak bu kararın ne zaman hayata geçeceği açıklanmamıştı.

Mistura, muhaliflerin de çağrıya benzer bir yanıt vererek, roket ve havan saldırılarını Halep’te 6 hafta süreyle durduracaklarını umduğunu ifade ederek, küçük bir umut ışığı bile olsa sivillerin korunması için her şeyin denenmesi gerektiğini kaydetmişti. Ancak Suriyeli muhalifler BM Özel Temsilcisi’ne olumlu yanıt vermemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu