Genel

BM Suriye Özel Temsilcisi Suriye krizi karşısında hiçbir zaman tarafsız davranmadı

Suriye meclis üyesi, Amerika’nın Fırat ve Teşrin Barajına düzenlediği saldırıların bu ülkenin Suriye’nin alt yapısını ve ekonomisini yok etme planı doğrultusunda gerçekleştirdiğini belirterek şunları söyledi: ‘De Mistura’nın Şam’a kabul edilmemesi, Suriye Hükümetinin De Mistura’nın teröristleri desteklemesine verdiği bir cevaptır.”

Suriye Meclis üyelerinden Cemal Rabia İran basınına verdiği röportajda Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisinin Suriye krizi karşısında hiçbir zaman tarafsız davranmadığını belirterek şu ifadelerde bulundu: ‘Staffan de Mistura fazlasıyla ılımlı muhalifler olarak adlandırılan ve batının desteklediği grupların tarafını tutmaktadır.

Bu konu De Mistura’nın Cenevre Müzakerelerinin yeni aşaması arifesinde Şam’a kabul edilmemesinin nedenlerinden biri olabilir.

Suriye’de yetkili kaynaklar De Mistura’nın Suriye’nin geleceği ve sorunların çözümü için sevilmeyen bir şahsiyete dönüştüğünü ifade etmektedir. Aslında Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisinin davranışlarından hoşnut olmayan sadece Suriye Hükümeti değildir, ülke içerisindeki muhaliflerin de De Mistura’ya karşı birçok muhalefeti bulunmaktadır.’

Suriyeli bu milletvekili Suriye kriziyle bağlantılı bazı ülkelerin de BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’ya muhalefet konusunda Şam ile ortak görüşe sahip olduğuna değinerek şunları söyledi: ‘Rusya da Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisinin tarafsız olmadığını ve Suriye krizinin çözümüne yardım etmekten çok kendi pozisyonunu korumaya çalıştığını itiraf etmektedir.

Eğer Cenevre Müzakereleri başarısız olursa, bunun tek sorumlusu batının desteklediği terörist grupların saldırıları olacaktır.

Arabistan, Siyonist düşman ve Türkiye de düzenledikleri ikili ve üçlü toplantılarla Suriye’deki teröristlere olan desteklerini ortaya çıkarmışlardır ve bunun son örneği siyasi süreci başarısız kılmak için Suriye’deki savaş cephelerini alevlendirmek üzere Al-i Suud heyetinin Siyonist yetkililerle Filistin’de düzenlediği toplantıdır.

Terörist grupların temsilcileri Türkiye’nin emri ile Astana’da üç gün bulunmamıştır. Bu terörist gruplar Suriye’deki savaşı uzatarak başta Siyonist Rejim olmak üzere yabancıların menfaatleri doğrultusunda Şam’daki (Cuber-El-Gabun) ve Hama’nın kuzeybatısındaki son savaşlara katılmış, Suriye halkını ve hükümetini yıpratmış ve Suriye-Suriye görüşmeleriyle sağlanan siyasi süreci başarısız kılmışlardır.

Amerika Suriye’yi Somali ve diğer ülkeler gibi yenilmiş bir ülkeye dönüştürmek istiyor. Bu yüzden teröristler tarafından Suriye’nin sanayisinin, çiftçiliğinin, ekonomisinin ve alt yapısının sistematik bir şekilde tahrip edildiğine şahit olmaktayız.

Amerika Koalisyonu onlarca yıl ağır bütçeler harcanarak yapılan, ekonomik, stratejik ve toplumsal olarak çok önemli olan büyük Fırat Barajının alt yapısını hedef almıştır ve hatta Suriye Hükümeti ekonomisine ağır hasarlar vermek için Halep elektrik ve termik santralini tahrip etmiştir.’

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi Yardımcısı Manzur Manzur, Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri António Guterres’e Suriye hükümeti tarafından gönderdiği mesajda, Irak’ta Fırat nehri boyunca bulunan bölgelerde yaşayanların bu bölgenin sistematik bir şekilde tahrip edilmesinin etkisi altında kalabileceğini söyledi.

Manzur Manzur mesajında şu ifadelerde bulundu: ‘Teşrin ve Fırat Barajların tamamının uluslararası koalisyonun hava saldırılarında tahrip edilmesi, şehirleri ve köyleri hedef almış, bu bölgeleri sel tehlikesi ile karşı karşıya bırakmış ve bu bölgelerde yaşayan yüzbinlerce kişinin hayatını tehlikeye atmıştır.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı