Genel

BM Suriye’deki çatışmalarda ölenlerin sayılarına ilişkin verileri güncellemeyecek

AP Ajansı tarafından geçilen haberde, Suriye’de 2011 yılının Mart ayından bu yana devam eden çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayılarına ilişkin olarak Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan bilgilerin artık güncellenmeyeceği bildirildi.
BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamayı kaynak olarak kullanan AP Ajansı’nın ilgili haberinde, söz konusu istatistiki bilgiler üzerinde çalışmalar yürüten BM uzmanlarının çatışmaların devam ettiği yerleşim bölgelerine giremedikleri, ayrıca farklı kaynaklardan alınan bilgilerin doğrulanması konusunda çok büyük güçlük yaşandığı belirtildi. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan BM temsilcileri ise son zamanlarda farklı kaynaklardan alınan 6 ayrı verinin kontrol edilip doğrulanması için yaptıkları tüm çalışmaların başarısızlıkla sonuçlandığını ifade ettiler.
Suriye’de hükümet güçleri ile muhalif teröristler arasında devam eden çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısına ilişkin olarak BM tarafından verilen en son bilgide, bu rakamın 100 bini geçtiği bildirilmişti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı