Genel

BM: Suriyeli mülteci sayısı 4 milyonu geçti

Birleşmiş Milletler, Suriye’de savaştan kaçan mülteci sayısının 4 milyonu geçtiğini açıkladı.

Fransız haber ajansının BM Mülteciler Ajansı’ndan naklen bildirdiğine göre son 10 ay içerisinde de 1 milyon Suriyeli ülkeyi terk etti.

Birleşmiş Milletlerden yapılan açıklamada Suriyeli mültecilerin sayısının bu yıl sonuna kadar 4 milyon 370 bine ulaşmasının beklendiği ifade edildi.

2014 yılının ağustos ayında kayıtlı Suriyeli mülteci sayısının yalnızca 3 milyon olduğunu belirten Birleşmiş Milletlerin son 10 ay içerisinde 1 milyon kişinin daha mülteci durumuna düştüğüne dair açıklamasını değerlendiren uzmanlar, bu artışın silahlı gruplara verilen dış desteğin artması ve silahlı grupların daha fazla yeri ele geçirmesiyle doğru orantılı geliştiğini söylüyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Suriyeli mültecilerle ilgili açıklanan bu rakamların şimdiye kadar bir savaştan kaçan en büyük topluluğa işaret ettiğini söylerken, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsünün son 25 yılda savaş dolayısıyla hiçbir ülkeden bu büyüklükte bir topluluğun mülteci olmadığını ifade etti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, son olarak 1992 yılında Afganistan’daki iç savaştan kaçan 4 milyon 600 bin kişiye yardım ulaştırdığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı