Genel

BM: Suriye’ye hava saldırısı bölgenin sebatının zararına neden oluyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, siyonist İsrail’in Suriye’ye yönelik hava saldırılarının bölgenin sebatına zarar verdiğini söyledi.

BM yetkilisi, ırkçı İsrail’in Suriye’ye hava saldırısıyla ilgili İRNA ajansının sorusuna verdiği cevapta, ”bu saldırılar kuşkusuz bölgenin sebatına zarar veriyor ve iki taraf arasında ateşkesi de tehlikeye atıyor’ dedi.

Bu arada Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün; İsrail’in son olarak Suriye’ye bulunduğu füze saldırısı konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi başkanına iki eş resmi mektup gönderdi.

Bakanlık BM ve BMGK arşivlerinde resmi belge niteliği taşıyan ve Suriye’nin bu belgeyi kullanma hakkını saklı tutan mektubunda İsrail’in 21 Ocak Pazartesi günü gece saat 01:10 sularında uluslararası kanun ve kararları ihlal ederek Suriye’ye bulunduğu füze saldırısına dikkat çekti.

İsrail’in bu saldırısının Suriye ve halkına yönelik sürdürülen savaş ve yaşanan krizin süresini uzatmayı amaçladığını belirten bakanlık; aynı zamanda bu savaşta edat olarak kullanılan teröristlerin Suriye ordusu karşısında ağır yenilgilere uğramalarıyla çöken psikolojilerini düzeltip onları umutlandırma hedefi taşıdığına dikkat çekti.

Bakanlık ırkçı İsrail’in bu saldırısından bir başka hedefinin ise İsrail hükümetinin içerde yaşadığı sorun ve krizlerden kaçıp kamuoyunun dikkatini dağıtmak olduğuna dikkat çekerken, bu sorunların uluslararası toplum tarafından dakik bir şekilde bilindiğine işaret etti.

Terör rejimi İsrail’in bu saldırı ve düşmanca tutumlarını ABD’nin sınırsız devam eden desteği sayesinde sürdürdüğüne vurgu yapan bakanlık; ABD idaresinin bu saldırılara desteğini de ilan ettiğine dikkat çekti. Bakanlık Suriye’nin BM ve BMGK’nin uluslararası barış ve güvenliği koruma görevini etkin, tarafsız ve dürüst bir şekilde üstlenmesini yeniden talep etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu