Genel

BM Suriye’ye yardım için garantör ülkelerden yardım istedi

BM İnsani Yardım koordinatörü İran, Rusya ve Türkiye’den İdlib’de gerginliği azaltmak ve insani yardımların bu bölgeye ulaştırılması için yardım istedi.

Reuters’in bildirdiğine göre BM İnsani Yardım koordinatörü Yan Egland (jan egeland) dün garantör ülkelerden İdlib bölgesinde gerginlikleri azaltma ve Doğu Guta’da kuşatma altındaki bölgelerde çatışmaların durdurulmasını isterken yüzlerce insanın bu bölgelerde tedaviye ihtiyacı olduğunu belirtti.

Fransa hükümeti de bir bildiride İran ve Rusya’dan Guta bölgesindeki çatışmaların durdurulması için etkinliklerini kullanmalarını istedi.

Suriye’de ateşkesin ilan edilmesine rağmen, Doğu Guta’nın da aralarında olan bazı bölgelerde çatışmalar halen devam etmektedir.

Suriye’nin kuzey batısında Türkiey sınırında İdlib’in IŞİD teröristlerince işgali ardından kentin 10 km kuzeyinde Fua ve Keferya siteleri 28 Mart 2015’ten itibaren teröristlerin tam kuşatması altında bulunuyor. o tarihten beri söz konusu bölgeye günlük saldırı gerçekleşirken, halka gıda malzemeleri ve insani yardımların ulaştırılması ise engelleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı