Genel

BM: Tremse’ye yapılan operasyonda siviller değil muhalifler hedef alındı

Suriye’deki BM denetçileri, çatışmaların yaşandığı Tremse’de yaptığı incelemelerden sonra Suriye Ordusu’nun düzenlediği operasyonda muhalifleri hedef aldığını açıkladı. Oysa Türk ve Dünya basınında ordunun sivilleri hedef aldığı iddia edilmişti.

Suriye’de bulunan Birleşmiş Milletler denetçileri, saldırının gerçekleştirildiği Hama kentine bağlı Tremse köyünde incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sonucu, saldırıda ordudan ayrılan askerlerin ve silahlı muhaliflerin hedef alındığı duyuruldu.

BM raporu Suriye’yi doğruluyor
Suriye ordusundan yapılan açıklamada Tremse’de ordu güçlerinin operasyon yaptığı resmen doğrulanmış, ancak muhaliflerin hedef alındığı söylenmişti. BM’nin raporu Suriye Ordusu’nun açıklamalarını doğrular nitelikte.

Ölü sayılarına dair yeni rakamlar
Ölü sayılarına dair de çelişkili rakamlar gelmeye devam ediyor. Daha önce ölü sayısının 200’ün üzerinde olduğu ve bu sayının büyük oranda sivillerden oluştuğu iddia edilmişti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi daha önce verdiği sayıyı aşağı çekerek 103 kişinin öldüğünü duyurdu. Suriye Ulusal Konseyi’nin yayınladığı listede ise çoğunluğu yaşları 19’la 36 arasında değişen 20 erkek bulunuyor. Bunların Özgür Suriye Ordusu mensubu olan muhalifler olduğunu tahmin etmek çok güç değil.

BM toplantısı öncesi yine provokasyon
“Katliam” haberleri Suriye meselesinin gündeme geleceği her BM toplantısı öncesi bir provokasyon aracı haline gelmiş durumda. Hillary Clinton, bu kez Tremse’de yaşananlar üzerine BM yaptırımlarına karşı çıkan ülkelere yüklendi. Daha önce Suriye konusundaki tavırları nedeniyle Rusya ve Çin’e bedel ödetilmesi gerektiğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, olanlardan bu ülkelerin sorumlu olduğunu iddia eden bir açıklama daha yaptı. Katliam karşısında şoke olduğunu söyleyen Clinton, BM Güvenlik Konseyi’nin Esad’a karşı harekete geçmesini önleyen ülkelerini kastederek, “Tarih BM Güvenlik Konseyi’ni yargılayacak” dedi.

Muhalifler dış müdahale isteğini yineledi
Tremse’de yaşananlardan sonra muhaliflerin oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi ise BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesini istedi. Suriye Ulusal Konseyi, “Suriye’de kanı durdurmak, bölgenin barış ve güvenliğini ve Suriye halkını korumak” için BM Güvenlik Konseyi’nin 7. maddeyi hayata geçirmesini talep etti.

Ölen muhaliflerden Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı çıktı
New York Times’ın haberine göre Suriye devlet televizyonu bir muhalifin üzerinden çıkan Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını yayımladı. Muhalifler tarafından kaçırılan Abdulsalem Derviş isimli bir Suriye vatandaşı da muhalifler arasında bir Türk’ün ve Libyalıların olduğunu kaydetti. Derviş, muhaliflerde Türkiye’den gelen silah ve paranın bulunduğunu da söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı