Genel

BM, Uluslararası gözlemci heyetinin Suriye’de kalmasını kararlaştırdı

BM genel sekreteri barışı koruma operasyonlarından sorumlu yardımcısı Hervé Ladsous; BM’nin Suriye’de bulunan uluslararası gözlemci heyetinin Suriye’de kalmasına karar verdiğini açıkladı.

AFP, Ladsous’un gazetecilere yaptığı açıklamada; Suriye’de bulunan BM heyetiyle ilgili düzeltme yapılmamasını ve Suriye’de kalmasını kararlaştırdığını belirterek kimi değişiklikler yapılması ihtimali ile ilgili inceleme çalışmalarına başlandığını dile getirdi.

BM Gözlemciler Heyeti Başkanı Robert Mood Uluslararası Güvenlik Konseyi önünde yaptığı konuşmada; gözlemci heyetin ahlaki sorumluluğu gereği Suriye’de kalacağını ifade ederek devriyelerini engellemeyi amaçlayan şiddet eylemlerine rağmen gözlemci heyetin Suriye’de kalacağını dile getirmişti.

Bilineceği üzere güvenlik konseyi geçtiğimiz günlerde düzenlediği kapalı topantısında Suriye’de bulunan güvenlik konseyinin askıya alınmasından sonraki geleceğini tartışmıştı.

Mood: Suriye Hükümeti Gözlemcilerin Güvenliğinden ve Özgürce Hareket Etmelerinden Sorumlu Olduğunu İlan Etti

Uluslararası Gözlemciler Heyeti Başkanı Mood; Suriye hükümetinin uluslararası gözlemcilerin güvenliği ve incelemelerde bulunmak için özgürce hareket etmelerini sağlama sorumluluğunu kabul ettiğini ancak silahlı muhalefetin bu sorumluluğu kabul ettiğine dair bu herhangi bir açıklamada bulunmadığını dile getirdi.

Mood gazetecilere yaptığı açıklamada; Suriye hükümetinin gözlemci heyetine karşı sorumluluğunu kabul ettiğini alenen açıkladığını buna karşılık silahlı muhalefetten şu ana kadar bu yönde hiçbir açıklama olmamasıyla birlikte yerel diyalog sürecine katılmaya dönük de herhangi bir adım atmadığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı