Genel

BM ve İİT heyeti Suriye’nin İdlib kentini ziyaret ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ortak heyeti bugün İdlib Kentinde Şimali, Dbayt ve Naura semtlerini ziyaret ederek, yaşamın normale dönmeye başlaması ve hizmetlerin sağlanmasıyla gördüğü durumlardan rahatlığını ifade etti.

BU çerçeve altında İdlib Valisi Yaser el-Şufi; bir çok hizmet dairesi müdürünün katılımıyla heyet üyeleriyle bir araya geldi.

İdlib Valisi Şufi; terör gruplarının kent içinde fesat, terör ve dehşet estirdiklerini ifade ederek masum insanların can ve mülklerine saldırdıklarını, bunun sonucunda da bir çok vatandaşın evini barkını terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

Güvenlik birimlerinin kenti silahlı teröristlerden temizlemesi ardından kentin normal ve sakin yaşamına geri dönmeye başladığını ifade eden Vali Şufi; kent ahalisinin ordu birliklerinin kente girmesinden ve onları terörden kurtarmalarından memnun olduklarını belirtti.

Vali Şufi; provokatör ve terör yandaşı medyada yansıtılanın tam tersine halkın ordudan müdahale etmesini istediğini ve kendilerini terör gruplarından kurtarmasını talep ettiklerine işaret ederken, halkın orduyla işbirliği ve onu sıcak bir şekilde karşılamasının bunu kanıtladığını söyledi. Aynı zamanda evlerini ve mülklerini terk eden masum vatandaşların ise ordudan değil, terör gruplarının vahşi eylemlerinden kaçtıklarını, kentin teröristlerden temizlenmesi ardından ahalinin evlerine döndüklerine vurgu yaptı.

İdlib Valisi Şufi; kent çarşı ve pazarlarının yeniden hareketlenmeye başladığını ve vatandaşlara her türlü hizmetin sağlanarak ihtiyaçlarının giderilmeye çalışıldığını söyledi.

BM ve İİT heyeti başkanı Ben Harper; muhtelif illerde gergin bölgelerdeki durumların gerçeğini görmek ve gözlemlemek amacıyla ziyarette bulunduklarını ifade ederken, ekonomik altyapının gördüğü zararı incelediklerini söyledi.

Harper; ziyaret ettikleri bölgelerde vatandaşların görüş ve düşüncelerini almaya odaklandıklarını ifade etti.

Görüşmeye katılan hizmet daireleri müdürleri ise; terör saldırıları neticesinde hizmet kurumları, kamu ve özel mülklerde meydana gelen zararın hacmi hakkında BM ve İİT heyetine bilgi sundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı