GenelYemen Gerçekleri

BM Yemen Özel Temsilcisi, Yemen’de siyasi çözümde anlaşmaya varıldığını açıkladı

Yemen’de çatışan tarafların siyasi çözüm için ulusal birlik hükümeti kurulması konusunda anlaşmaya vardığı açıklandı.

El Enba gazetesinin haberine göre BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh, Yemen’de çatışan tarafların siyasi çözüm konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh, Yemen’de çatışan tarafların ulusal birlik hükümeti kurma ve müzakerelerin Kuveyt’te yapılması konularında anlaşmaya vardığını söyledi.

Habere göre isminin açıklanmasını istemeyen bir Ensarullah yetkilisi, Yemen’deki tüm taraflarla Suudi Arabistan arasında savaşın durdurulması ve müzakerelere başlanması konusunda büyük bir anlaşma yapıldı” dedi.

Öte yandan Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in partisi olan Kongre Partisi ile Ensarullah Hareketi’nin Pazar akşamı, müzakerelerin başlaması karşılığında geçici ateşkes yapılması önerisini reddettiği bildirildi.

Ensarullah Hareketi’nin BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh’e “müzakereler başlamadan önce savaş tamamen durdurulmalıdır” dediği bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde Ensarullah Hareketi ile Suudi yetkililer arasında görüşmeler yapıldığı belirtilmiş ve yapılan görüşmelerde Yemen-Suudi Arabistan sınırında ateşkes yapılması ve esir değişimi konularında anlaşma sağlandığı açıklanmıştı.

26 Mart 2015’te Yemen’e saldırı başlatan Suudi Arabistan, Mansur Hadi yeniden cumhurbaşkanı oluncaya ve Ensarullah silah bırakıncaya kadar saldırıların devam edeceğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı