GenelYemen Gerçekleri

BM: Yemen savaşında 1500 çocuk öldürüldü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı, Yemen’de iki yıldır devam eden savaşta 1500 çocuğun hayatını kaybettiğini bildirdi.

İSNA’nın bildirdiğine göre Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien, Suudi Arabistan’ın Yemen’e düzenlediği saldırıların ikinci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Yemen’de iki yıldır devam eden savaşta 1500 çocuğun yaşamını yitirdiğini duyurdu.

BM Genel Sekreter Yardımcısı ilaveten, Yemen’de kuşatma altında mağdur kalan binlerce sivilin endişe verici durumda olduğunu belirterek, 19 milyon Yemenlinin de acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

BU arada UNICEF de Yemen’de devam eden 2 yıllık savaşta yaklaşık 500 bin çocuğun açlık içinde sağlıklı içme sudan mahrum olduklarını duyurdu. UNICEF dünya toplumuna seslenerek, Yemen’de kıtlığın yaşanmasını önleyerek, halkın ihtiyaçlarını gidermelerini istedi.

Son günlerde Yemen Sağlık Bakanlığı, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin saldırıları sonucu iki yıl devam eden saldırılarda şimdiye kadar 10 bin Yemenlinin şehit düştüğünü, 20 binden fazla kişinin yaralandığını ve 412 hastane ve sağlık merkezinin de kullanılmaz hale geldiğini açıklamıştı. Savaş sırasında en az 3 milyon kişinin de mülteci duruma düştüğü belirtiliyor./

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu