GenelYemen Gerçekleri

BM: Yemenlilerin durumu bir önceki yıla göre daha kötüleşti

Yemen’de savaş ile ilgili imzalanan ateşkes antlaşmasından sonra ülkede gelinen son durum Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde masaya yatırıldı.

Üst düzey BM yetkilileri, Konsey üyelerine ateşkes sonrası Yemen’de yaşananlar ve son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Hudeyde limanı içinde ve çevresindeki ön cephede yer alan karşılıklı silahlı güçlerin geri çekilmesi konusunda uzlaşmaya varıldığını bildirdi. Özel Temsilci Griffiths, tüm bu olumlu gelişmelere rağmen çatışmaların bazı yerlerde ise yoğun bir şekilde hala devam ettiğini kaydetti.

Griffiths, geri çekilme sürecinin taraflarca kabul edilmesinin umulandan daha uzun sürdüğünü belirterek, “Sonunda gerçekleşmesi de son derece memnuniyet verici. Geldiğimiz bu noktada geçtiğimiz Aralık ayında İsveç’te imzalanan ateşkes anlaşması sonrasında taraflar BM’nin ateşkes planını kabul ettiler. Tarafların Hudeyde limanı etrafındaki güçlerini gönüllü çekme kararı olumlu bir gelişme” dedi.

BM yetkilisi, Yemenlilerin durumunun bir önceki yıla oranla daha da kötü olduğunu bildirdi.

Bu arada BM İnsani Yardım Koordinatörü Mark Lowcock yaptığı konuşmada, Yemenlilerin hayatlarının kurtulması için uluslararası toplumun devreye girmesi gerektiğini kaydetti. Lowcock, Suudi rejimi ve işbirlikçilerinin Yemen’in başta siviller olmak üzere hastane, okul ve benzeri yerlere saldırılarının kaygı verici olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi Yemen’de Suudi rejimi ve işbirlikçilerinin saldırıları sonucu en az 16 bin sivil ölürken onbinlerce sivil yaralandı, okul, hastane, kamu binaları, su şebekeleri, elektrik santralleri gibi yerler bombardımanlar sonucu adeta enkaza döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu