Genel

BM’de İsrail’in Arap topraklarına işgaline son vermesi talep edildi

Birleşmiş Milletlerde Ekonomi ve Mali Komisyonu İsrail’den, Suriye’nin Golan toprakları dahil olmak üzere tüm Arap topraklarına işgaline son vermesine ilaveten 4. Cenevre anlaşması dahil uluslar arası insani kanunlar ve insan haklarına ihlallerini durdurmasını talep etti.

Küba ve Endonezya’nın ‘İşgal Altındaki Suriyeli Golan Toprakları’ başlığı altında takdim ettikleri karar tasarısının yanı sıra 51. ve 52. Bentlere ilişkin karar tasarıları komisyonun çoğunluk oylarıyla onaylandı.

Söz konusu kararlarda İsrail’den Suriye’nin Golan toprakları ve Filistin topraklarından 4 Haziran 1967 sınırlarına kadar çekilmesi talep edilirken, Arap topraklarında doğal zenginlikleri gasp etme, Yahudi yerleşim alanları inşa etme ve insan hakları ihlalleri son vermesi talep edildi.

BM komisyonu oturumunda konuşan Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; üye ülkelerin söz konusu kararı ezici çoğunluk oyla onaylamalarıyla işgalci İsrail’e oldukça açık ve net bir mesaj gönderdiklerine dikkat çekti.

Caferi Golan topraklarına ilişkin kararın, İsrail’in bu toprakları kendine katma girişim, çaba ve tüm planlarının kanunsuz ve batıl olduğunu, Golan’ın uluslar arası toplumun gözünde de Suriyeli Arap toprakları olduğunu bir kez daha vurguladığını söyledi.

İsrail’in işgali altındaki Arap topraklarında insanlara ve doğaya bulunduğu barbar icraatlara ışık tutan Caferi; İsrail’in uluslar arası toplum ve BM kararlarını umursamadan bu icraatlarını sürdürmesinin tehlikesine dikkat çekti.

Caferi işgalci İsrail’in aynı zamanda Suriye’de her türlü vahşeti işleyen tekfirci ve kiralık terör çetelerini desteklediğine de vurgu yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu