Genel

BMGK, Suriye’de askeri müdahaleye izin vermeyecektir

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov uluslararası güvenlik konseyinin Suriye’ye ilişkin hiçbir askeri müdahaleye izin vermeyeceğini açıkladı.

Avustralya’nın Sydney kentinde dün katıldığı basın konferansında Lavrov; Rusya’nın hiçbir açıklamasında çözümün ön koşulunun var olan yönetimin olduğunu söylemediğini, ancak çözümün Suriyeli olması yani Suriyelilerin bütün kesimlerinin katılımıyla kendi aralarında bir uzlaşma masasının etrafında oturup çözüme ulaşmaları gerektiğine dikkat çektiğini vurguladı.

Kimin gideceğine ve kimin kalacağına yönelik kararı Suriyelilerin kendilerinin belirleyeceğini ifade eden Lavrov; Rusya’nın Suriye’de herhangi bir tarafın diyaloga katılımının önlenmesini şiddetle reddettiğini aktardı.

“Diyaloga Hayır” şiarını işitmekten mutluluk olmadıklarını belirten Lavrov; kimi dış oyuncuların diyalogu reddeden muhalefet gruplarını desteklemesinden üzüntü duyduğuna işaret ederek provokatör ve yanlış olarak nitelendirdiği bu adımların hiçbir olumlu sonuç vermeyeceğini kaydetti.

Suriyeli muhalefet temsilcilerine nasıl davet gönderildiğine ilişkin bir soruya cevaben de Lavrov; hiç kimseye bir mesaj yazmadıklarını ancak diyaloga yardım olması halinde diyalogun Rusya topraklarında gerçekleştirilmesine hazır olduklarını söylediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı