Genel

BMGK toplantısında Rusya ve Katar temsilcileri birbirlerine bağırdı

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin’le Katar Başbakanı Hamad bin Casim’in Suriye’ye yönelik karar taslağının oylandığı BM’deki tartışmasının ses kaydı basına yansıdı.

Mısır’da yayımlanan el-Yovmu’s- Sabi gazetesinin haberine göre, Fransız Kanal-2 televizyonu, Rusya’nın Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin ile Katar Başbakanı Hamad bin Casim’in Suriye’ye yönelik karar taslağının görüşüldüğü Birleşmiş Milletler binasındaki tartışmasının ses kaydını yayımladı.

Habere göre yayımlanan ses kaydında Katar Başbakanı Hamad bin Casim’in, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin’e hitaben “Rusya Suriye’ye yönelik karar taslağını onaylamalıdır. Sizi herhangi bir veto konusunda uyarıyorum” diye çıkışması üzerine Çurkin şu tepkiyi veriyor: “Eğer benimle bir daha bu üslupla konuşursan, bundan sonra Katar adlı bir şey kalmayacak.”

Katar Başbakanı Hamad bin Casim’e yönelik çıkışını sürdüren Vitali Çurkin, “Sen Güvenlik Konseyi’nin misafirisin, o halde saygınlığını koru. Hacmin kadar konuş, benim seninle konuşacak bir şeyim yok. Ben büyük Rusya adına yalnızca büyüklerle konuşurum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı