Genel

BMGK’nın beş geçici üyesi için seçim 16 Ekim’de yapılacak

BM Güvenlik Konseyi’nde 2015-2016 yıllarında görev yapacak geçici üyelerin belirlenmesi için 16 Ekim’de BM Genel Kurulu’nda seçim yapılacak. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu adayların, Konsey’e seçilebilmeleri için kullanılan oyların en az üçte ikisini alması gerekiyor.

BM sistemi içinde uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasından sorumlu kurum olan 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi bulunuyor. Geçici 10 üye ise beşerli gruplar halinde iki yılda bir değişiyor.

2015-2016 dönemi için BM Genel Kurulu’nda yapılacak seçimlerde görev süreleri dolacak olan Arjantin, Ruanda, Güney Kore, Avustralya ve Lüksemburg’un yerine, bu ülkelerin grubunda yer alan beş yeni üye seçilecek.

Seçimlere Afrika grubundan Angola, Asya- Pasifik grubundan Malezya, Latin Amerika ve Karayipler grubundan Venezuela tek aday olarak giriyor. Ancak tek aday olarak girmeleri kesin seçilecekleri anlamına gelmiyor. Bu ülkelerin de seçimlerde oyların üçte ikisini almaları gerekiyor.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Batı Avrupa ve diğerleri grubuna ayrılan iki koltuk için ise Türkiye ile İspanya ve Yeni Zelanda da aday. Bu üç ülke arasında büyük bir yarış olması bekleniyor.

BM Genel Kurulu’nda gerçekleşecek oylamada bir ülkenin BMGK’ya seçilebilmesi için grubunun tek adayı bile olsa kullanılan oyların en az üçte ikisini alması gerekiyor. BM üyesi 193 ülkenin tamamının oy kullanması durumunda seçilebilmek için en az 129 oy alınması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu