Genel

BM’ye kimyasal silahların teröristler tarafından kullanıldığına dair delil sunuldu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri sözcüsü Yardımcısı Ferhan Hak; Rus gazetecilerin Birleşmiş Milletler Komiserliğine silahlıların Suriye’de kimyasal silah kullandığına ilişkin delil niteliğinde bir video sunduğunu açıkladı.

Rusya Bugün sitesinin haberinde Hak’ın; BM Genel Sekreteri’nin Yüksek Temsilciler Silahsızlanma İşleri Dairesinin kendisine gönderilen materyali aldığını ve kullanıma uygun bir forma dönüştürdüğünü, bu materyallerin daha sonra Suriye’de kimyasal silah kullanımı hakkında bilgi araştıran uzmanlara teslim edileceğini açıkladığı aktardı.

Basın tarafından toplanan materyaller, silahlı terör grupları tarafından geçen Mart ayında Halep’in Han el-Asel kentinde kullanılan kimyasalların olay yeri video görüntüleri, görgü tanıkları, yaralıları tedavi eden doktorlar ve Halep Üniversitesinden uzmanların açıklamalarını içeriyor.

Suriye hükümeti BM’den teröristlerin Han el-Asel’de kimyasal silah kullanımıyla ilgili bağımsız, adil ve şeffaf bir soruşturma talep etmiş, fakat BM bu olayı başka amaçlar için kullanmak üzere istismar etmeğe çalışmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu