GenelSuriye Dostları

Bölge ülkeleri Suriye’de savaşın sona ermesi için çaba göstermesi gerekmektedir

İran Dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, tüm bölge ülkelerinin Suriye’de savaşın sona ermesi ve aşırılığın önlenmesi için çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Resmi bir ziyaret için Lübnan’da bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Lübnanlı meslektaşı Adnan Mansur’la yaptığı ortak basın toplantısında bölge ülkelerine Suriye’de siyasi çözüme ulaşılması için destek çağrısında bulundu.

El Alem televizyonunun haberine göre İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, “Tüm bölge ülkelerinin ve bölge dışı ülkelerin Suriye’deki savaşın durması, aşırılığın önlenmesi ve Suriye halkının iradesini sandıklarda göstereceği bir siyasi çözüme varılması için yardım etmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Suriye’nin geleceğine Suriye halkının karar vermesi gerektiğini belirten Zarif, siyasi sürecin Suriye halkı tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak diğer ülkelerin sadece buna yardımcı olabileceğini söyledi.

Ülkesinin Lübnan’la birlikte Suriye’de siyasi çözüme yardımcı olduğunu belirten Zarif, Suriye’de siyasi çözüm için düzenlenecek Cenevre-2 konferansına ön şartsız olarak davet edilmeleri halinde buna katılacaklarını; ancak davete de talip olmadıklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Lübnan ziyareti kapsamında Lübnanlı yetkililerin yanı sıra İslami Cihat genel Sekreteri Ramazan Abdullah Şallah ve Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah’la da görüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı